افزایش طول عمر جاروبرقی

این روزا توی خونه هر کدام از ما جاروبرقی به وسیله ای تبدیل شده که بدون آن کار تمیز کردن خونه بسیار سخت خواهد شد. جاروبرقی که قیمت نسبتا بالایی دارد مانند سایر لوازم برقی در صورت عدم توجه و استفاده نادرست ممکن است خیلی زود دچار خرابی بشود و هزینه تعمیر آن نیز نسبتا زیاد خواهد بود. در این مقاله به شما ۱۰ ترفند برای افزایش طول عمر جاروبرقی معرفی خواهیم کرد که طول عمر دستگاه شما را چندین برابر خواهد کرد، پس با ما همراه باشید.

افزایش طول عمر جاروبرقی

همانگونه که گفته شد جاروبرقی قیمت نسبتا بالایی دارد و بسته به برند و مدل آن قیمتش در بازه ۵ تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود. جاروبرقی هم مانند سایر لوازم خانگی نیاز به مراقبت و استفاده صحیح دارد و در صورت عدم توجه ممکن است دچار مشکلاتی بشود که برای تعمیر آن مجبور به پرداخت هزینه های نسبتا زیاد خواهید شد.

این مطلب را از دست ندهید: مشکلات رایج جاروبرقی

جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده که از مهم ترین آنها میتوان به پروانه، برد اصلی، دیمر، قطعات مربوط به بدنه و لوازم مختلفی مانند خرطومی، دسته اشاره کرد. اما مهم ترین قطعه جاروبرقی موتور آن است که خود از آرمیچر، سیم پیچ، شافت، ذغال، بلبرینگ و کالکتور و قطعات مختلف دیگری تشکیل شده است.

در میان قطعات مختلف تشکیل دهنده جاروبرقی برد اصلی دستگاه و موتور آن قیمت نسبتا زیادی دارند و در صورت خرابی شما مجبور به پرداخت هزینه زیاد برای تعمیرات یا حتی خرید مجدد جاروبرقی خواهید شد. پس ما سعی میکنیم به شما مهم ترین ترفند های افزایش طول عمر قطعات اصلی جاروبرقی را معرفی کنیم.

۱) کیسه جاروبرقی را زود به زود عوض کنید

با پر شدن کیسه جاروبرقی به میزان ۸۰ درصد حجم آن فشاری که به موتور جاروبرقی وارد میشود دوچندان خواهد شد. در این حالت موتور جاروبرقی تحت فشار قرار خواهد گرفت و دمای آن بالا خواهد رفت. همچنین گرد و خاک به درون موتور و قطعات مختلف دستگاه وارد خواهد شد و پس از گذشت مدتی توان دستگاه شما را پایین خواهد آورد.

در این شرایط شما به ناچار مجبور به استفاده از جاروبرقی خود در توان حداکثری خواهید شد. همه این موارد بخاطر کثیف بودن کیسه جاروبرقی اتفاق خواهد افتاد و در نتیجه آن طول عمر موتور جاروبرقی شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و در نهایت موتور جاروبرقی شما از کار خواهد افتاد.

با تعویض به موقع کیسه جاروبرقی و استفاده از کیسه های یکبار مصرف طول عمر جاروبرقی شما چندین برابر خواهد شد. نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که هیچگاه از کیسه های دائمی برای جاروبرقی خود استفاده نکنید! استفاده از کیسه دائمی جاروبرقی در طول زمان باعث آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی شما خواهد شد.

حتما بخوانید: کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی؟

۲) حواستان به فیلتر جاروبرقی باشد

فیلتر جاروبرقی وظیفه مهم رساندن و گردش هوای درون محفظه جاروبرقی در اختیار دارد. درصورتی که فیلتر هوای جاروبرقی شما کثیف بشود و نسبت به تعویض آن اقدام نکنید، هوا به درستی درون محفظه جاروبرقی جریان نخواهد داشت و باعث بالا رفتن دمای موتور جاروبرقی و در نهایت باعث سوختن موتور جاروبرقی شما خواهد شد.

۳) جلوگیری از نوسانات برق

نوسانات برق به شدت برای جاروبرقی شما مضر است. با بالا رفتن بیش از حد یا پایین آمدن بیش از حد جریان ورودی به جاروبرقی، برد اصلی دستگاه دچار مشکل خواهد شد. از جمله مشکلات حادی که ممکن است در صورت بالا رفتن جریان ورودی به جاروبرقی اتفاق بیفتد میتوان به اتصالی مدارات داخلی، نیم سوز شدن آی سی ها و خازن های جاروبرقی و حتی سوختن برد اصلی جاروبرقی اشاره کرد. پس به منظور جلوگیری از ورود جریان برق بیش از حد نیاز به جاروبرقی خود حتما از محافظ برق استفاده کنید تا خدایی ناکرده جاروبرقی شما دچار مشکل نشود.

۴) فشار بیش از حد به جاروبرقی ممنوع!

مدت زمان مناسب استفاده از جاروبرقی بین ۱۵ الی ۲۵ دقیقه خواهد بود. پس از گذشت این زمان باید حداقل ۵ دقیقه به جاروبرقی فرصت خنک شدن بدهید تا از خرابی قطعات مختلف آن جلوگیری شود. در صورتی که به جاروبرقی خود بیش از اندازه فشار وارد کنید دمای موتور بالا رفته و در طول زمان موتور دستگاه شما ضعیف تر خواهد شد. هنگامی که موتور جاروبرقی ضعیف تر بشود مکش آن نیز کاهش پیدا میکند و شما به ناچار مجبور به استفاده در حالت حداکثر توان خواهید شد و این امر باعث آسیب رسیدن و سوختن موتور جاروبرقی شما خواهد شد.

ضمن اینکه استفاده طولانی مدت و بدون استراحت دادن به جاروبرقی علاوه بر اینکه به موتور جاروبرقی فشار خواهد آورد به سایر قطعات اصلی دستگاه همچون برد اصلی نیز آسیب میرساند و افزایش دمای موتور ممکن است باعث سوختن برد اصلی جاروبرقی شما بشود.

حتما بخوانید: علت داغ شدن جاروبرقی چیست؟

۵) سرویس و تمیز کردن جاروبرقی

علاوه بر اینکه به شما پیشنهاد میکنیم در فواصل زمانی کوتاه مدت کیسه و فیلتر های جاروبرقی را تعویض کنید و جاروبرقی خود را پس از چند بار استفاده با دستمال نخی مرطوب تمیز نمایید با این حال شما فقط قادر به تمیز کردن قسمت های بیرونی و داخل پوسته جاروبرقی خواهید بود.

سرویس و تمیز کردن قسمت های درونی جاروبرقی ، تمیز کردن موتور جاروبرقی ، گریسکاری و روغن کاری یاتاقان ها ، بلبرینگ ها و تعویض ذغال های جاروبرقی را سرویس جاروبرقی میگوییم که باید توسط مراکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی زیر نظر تعمیرکار مجرب و ماهر انجام بگیرد تا ضمن افزایش طول عمر دستگاه از بروز مشکلات جلوگیری شود.

حتما بخوانید : برد جاروبرقی ، بررسی ، عیب یابی و تعمیر

هنگام سرویس جاروبرقی قسمت ها و قطعات مختلف جاروبرقی بررسی خواهد شد و علاوه بر تمیز کردن قسمت های داخلی جاروبرقی ، روغن کاری و گریس کاری بخش های مختلف جاروبرقی نیز انجام خواهد گرفت و قطعات مختلف جاروبرقی بررسی خواهند شد تا از صحت عملکرد آنها اطمینان پیدا شود.

علائم خرابی و سوختن موتور جاروبرقی

۶) به جاروبرقی ضربه وارد نکنید

هنگام کار با جاروبرقی یکی از مواردی که زیاد اتفاق میفتد روشن و خاموش کردن جاروبرقی با پا است. شاید خیلی از افراد عادت کردند که دستگاه را را پا روشن و خاموش کنند که این بسیار برای جاروبرقی مضر است و موجب خراب شدن ولوم جاروبرقی خواهد شد. همچنین در حین استفاده از جاروبرقی سعی کنید جاروبرقی را به آرامی جابجا کنید و از وارد شدن ضربات ناگهانی به دستگاه پرهیز کنید.

۷) مراقب لوله خرطومی و زانو های جاروبرقی باشید

هنگامی که در حال جاروبرکردن هستید دقت کنید که خرطومی جاروبرقی خم نشود. خم شدن خرطومی موجب بریدگی آن خواهد شد و درنهایت شما شاهد کاهش قدرت مکش دستگاه خواهید شد و اگر به موقع نسبت به تعویض خرطومی اقدام نکنید با وارد شدن فشار بیش از حد به موتور جاروبرقی ممکن است آسیب بیشتری را به جاروبرقی خود وارد کنید.

هنگامی که در حال جاروکردن گوشه های خانه یا زیر میز و صندلی هستید از وارد کردن ضربه به زانو جاروبرقی خودداری کنید تا از شکستن و صرف هزینه برای خرید زانو جدید خودداری کرده باشید.

۸) مراقب سیم جاروبرقی باشید

هنگام نظافت منزل یا محل کار بیش از حد سیم جاروبرقی را به حالت کشیده نگه ندارید و از نزدیک ترین پریز برق برای تمیز کردن محل استفاده کنید تا از کشیده و قطع شدن سیم جاروبرقی جلوگیری کرده باشید. و در حد امکان از محافظ های نوسان برق استفاده کنید تا از رسیدن بیش از حد جریان برق به جاروبرقی جلوگیری کرده باشید.

۹) قبل از جارو زدن آشغال های درشت را جمع کنید

قبل از جاروبرقی کشیدن سعی کنید اجسام بزرگ را از روی سطح زمین بردارید تا موجب انسداد لوله خرطومی یا برس جاروبرقی نشود. با انسداد لوله خرطومی یا برس جاروبرقی قدرت مکش دستگاه افت خواهد کرد و شما مجبورید مدت زمان بیشتری برای تمیز کردن منزل یا محل کار خود وقت بگذارید. فشاری که بخاطر گرفتی و انسداد مجرای جاروبرقی به موتور آن وارد میشود در طولانی مدت به موتور جاروبرقی آسیب وارد کرده و موجب سوختن موتور دستگاه خواهد شد.

حتما بخوانید: علائم سوختن موتور جاروبرقی

۱۰) فضا های مرطوب را با جاروبرقی جارو نکنید

اکثر جاروبرقی ها توانایی مکش آب را ندارند و در صورتی که آب وارد دستگاه بشود موجب اتصالی و خرابی موتور جاروبرقی شما خواهد شد. پس ابتدا سعی کنید فضایی که دارای رطوبت است خشک شود و سپس نسبت به جارو کردن آن اقدام کنید.

نتیجه گیری

به آسانی با بخاطر سپردن و رعایت کردن این ۱۰ ترفند  طول عمر جاروبرقی خود را ۱۰ برابر افزایش دهید. اگر به هر دلیلی برای جاروبرقی شما مشکلی پیش آمده و نیاز به تعمیرکار جاروبرقی داشتید با متخصصین تعمیرخونه تماس بگیرید تا جاروبرقی شما را در منزل تعمیر کنیم.

تعمیرخونه با بیش از ۳۰ سال تجربه خدمت رسانی به روش سنتی اکنون بصورت غیر حضوری امکان ثبت سفارش و تعمیر آنلاین لوازم خانگی شما را فراهم کرده است و خوشحالیم که میتوانیم کمک اندکی در بهبود وضعیت سلامت شما عزیزان داشته باشیم.

وبسایت تعمیرخونه جهت سهولت فرایند تعمیر لوازم خانگی و حفظ سلامت شما عزیزان اقدام به فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز جهت تعمیر غیر حضوری لوازم خانگی شما کرده است. در وبسایت تعمیرخونه میتوانید بدون مراجعه حضوری از طریق وبسایت در خواست تعمیر جاروبرقی داده و منتظر پیک تعمیرخونه باشید تا بصورت کاملا رایگان جاروبرقی معیوب شما را دریافت کرده و پس از طی شدن فرایند تعمیرات مجددا درب منزل به شما تحویل داده شود.

در این فرایند شما میتوانید از طریق وبسایت و پنل مشتریان فرایند تعمیرات لوازم خانگی خود را کنترل کنید و در جریان روند تعمیرات لوازم خانگی خود قرار بگیرید.

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال آپارات تعمیرخونه آموزش های لازم جهت استفاده از پنل کاربری و آموزش های ویدیویی تعمیرات لوازم خانگی را مشاهده کنید و با مراجعه به اینستاگرام تعمیرخونه قادر به شرکت در جشنواره ها و قرعه کشی های مجموعه تعمیرخونه خواهید بود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *