سوختن موتور جاروبرقی

تاکنون اتفاق افتاده که هنگام تمیز کردن منزل یا محل کار بوی سوختگی یا بوی ناخوشایندی از جاروبرقی خود حس کنید؟ آیا سوختن جاروبرقی عامل روشن نشدن آن است؟ علائم سوختن موتور جاروبرقی چیست ؟ در مطلب مشکلات رایج جاروبرقی بررسی کردیم که چه عواملی باعث اختلال در کارکرد دستگاه شما خواهند شد ، در این مطلب قصد داریم تا بطور کامل عوامل و علائم خرابی یا سوختن (سوختگی) موتور جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهیم و راهکار های جلوگیری از سوختگی موتور جاروبرقی را برای شما شرح دهیم.

در موارد زیادی مشاهده شده که بدلیل استفاده طولانی مدت از جاروبرقی ، جارو کردن سطوح خیس و موارد بسیاری پس از لحظاتی بوی سوختگی از موتور جاروبرقی استشمام شده و موجب سوختگی موتور جاروبرقی خواهد شد. با رعایت کردن نکات ساده در حین استفاده میتوانید از سوختن موتور جاروبرقی خود جلوگیری کرده و عمر دستگاه خود را طولانی تر کنید.

 

علائم و عوامل سوختن موتور جاروبرقی

عوامل بسیاری باعث سوختن (سوختگی) موتور جاروبرقی خواهند شد و با استفاده صحیح میتوانید به راحتی از خرابی موتور جاروبرقی خود جلوگیری کنید. هر کدام از این موارد علائم ی دارند که نشان دهنده سوختن یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی شما است. در ادامه تمامی این موارد را به تفضیل بررسی و راهکار های جلوگیری از آنها را بیان میکنیم.

بوی سوختگی

اگر در حین استفاده از جاروبرقی خود احساس کردید بوی سوختگی به مشامتان میرسد سریعا دستگاه را خاموش کرده و از برق جدا کنید ، بررسی کنید که بوی سوختگی از کدام قسمت جاروبرقی ایجاد شده است. معمولا بوی سوختگی از قسمت موتور جاروبرقی ایجاد شده که بیانگر خرابی قطعه ای درون موتور دستگاه یا نیم سوز شدن آن است. در برخی موارد دلیل بوی سوختگی خرابی سیم پیچ یا کالکتور دستگاه است و در موارد مختلفی هم بوی سوختگی بدلیل خرابی کمربند جاروبرقی میباشد یا ممکن است یکی از قطعات پلاستیکی باعث ایجاد بوی سوختگی شوند.

برای بررسی دقیق و رفع عیب باید جاروبرقی خود را به یکی از نمایندگی های معتبر تعمیرات لوازم خانگی ببرید تا توسط تعمیرکاران متخصص و با تجریه مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر شود.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار

دلایل بسیاری باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار میشود مانند قطع شدن اتصالات ، خرابی کلید و موارد بسیاری دیگر و یکی از اصلی ترین این دلایل سوختگی موتور جاروبرقی است. در این شرایط ابتدا باید بررسی کنید که پریز برق داشته باشد ، دوشاخه جاروبرقی مشکلی نداشته باشد و برق درون جاروبرقی جاری باشد ، اگر با زدن کلید جاروبرقی دستگاه روشن نشد یکی از عوامل روشن نشدن میتواند سوختگی موتور جاروبرقی باشد ، البته که عوامل بسیاری باعث روشن نشدن جاروبرقی میشوند که میتوانید این موارد را در مقاله مشکلات رایج جاروبرقی بطور کامل دنبال کنید.

کاهش قدرت مکش از علائم خرابی موتور جاروبرقی

کم شدن قدرت مکش جاروبرقی نشانگر سوختن موتور نیست و موارد بسیاری میتواند دلیل کاهش مکش جاروبرقی باشد اما نیم سوز شدن جاروبرقی میتواند عامل کاهش قدرت مکش دستگاه باشد. البته برای اینکه مطمئن باشید این مورد بخاطر نیم سوز شدن موتور جارو برقی شماست میتوانید ابتدا بررسی کنید که کاهش قدرت مکش بدلیل گرفتگی و انسداد یا ترک خوردگی لوله خرطومی و دسته جارو نباشد ، همچنین فیلتر ها و کیسه جاروبرقی را بررسی کنید که کثیف نباشند در صورتی که موارد بالا را بررسی کردید و مشکل حل نشد صعیف شدن موتور (نیم سوز شدن) یکی از دلایل کاهش قدرت مکش دستگاه است.

صدای زیاد موتور

در برخی موارد با نیم سوز شدن موتور بدلیل خرابی قطعه ای درون آن سر و صدای جاروبرقی هم زیاد تر خواهد شد ، البته که ممکن است دلیل سر و صدا جاروبرقی عامل دیگری باشد اما در برخی موارد مشاهده شده که همراه با مشکلات موتور جاروبرقی بوجود آمدن سر و صدا در آن نیز از علائم بارز آن بوده است ، شما میتوانید تمامی علت های سر و صدای زیاد جاروبرقی را در مقاله مربوط به آن مشاهده کنید.

علائم خرابی و سوختن موتور جاروبرقی

استفاده از جاروبرقی در سطوح خیس

یکی از مهم ترین عواملی که باعث سوختن موتور جاروبرقی های معمولی میشود جارو کردن سطوح خیس است. جاروبرقی های معمولی امکان استفاده در سطوح خیس را ندارند و اگر آب را از روی زمین با جاروبرقی معمولی مکش کنید میتواند باعث آسیب های جدی برای دستگاه تان اعم از سوختن موتور ، اتصالات داخلی و خرابی قطعات درون دستگاه جاروبرقی شما بشود.

همچنین در صورت خیس شدن جاروبرقی نباید تا خشک شدن کامل از آن استفاده کنید اگر آب یا مایعات برروی دستگاه شما ریخته شد ابتدا قاب دستگاه را کاملا خشک کنید سپس بررسی کنید که فیلتر ها و کیسه جاروبرقی خشک باشد اگر آب یا مایعات به درون قاب دستگاه نفوذ کرده بود باید تا زمان خشک شدن کامل دستگاه از استفاده از آن اجتناب کنید ، در برخی موارد که مقدار بسیاری آب به درون دستگاه نفوذ کرده است باید نسبت به مراجعه به تعمیرکار مجرب اقدام کنید تا دستگاه شما سرویس شده و برای استفاده مجدد آماده شود.

همچنین جاروکردن اجسام تیز و برنده علاوه بر مشکلات متعددی که میتواند برای دستگاه شما پیش بیاورد با ورود این اجسام به درون فن دستگاه ، موتور یا قسمت های دیگر دستگاه میتواند موجب خرابی شده پس قبل از جاروکردن ابتدا زباله های حجیم و زباله های تیز و برنده را از روی سطوح بردارید.

ورود الیاف ، گرد و غبار و مو به داخل دستگاه

در برخی موارد پیش آمده که پس از باز کردن جاروبرقی مقدار زیادی الیاف  ، مو و گرد غبار بسیار درون موتور دستگاه نفوذ کرده و باعث خرابی موتور جاروبرقی شده است در چنین مواردی پس از تمیز کردن موتور دستگاه و سرویس کردن آن دستگاه مجددا قابل استفاده است اما اگر بیش از حد به آن فشار وارد شده باشد و موتور آن خراب یا نیم سوز شده باشد نیاز است تا موتور دستگاه تعمیر یا تعویض شود. پیشنهاد میشود نسبت به سرویس کردن دستگاه خود نسبت به میزان استفاده ای که از آن دارید بین شش ماه الی یک سال اقدام کنید تا از آسیب رسیدن به موتور دستگاه و هزینه زیاد تعمیر یا تعویض آن جلوگیری کنید.

همچنین کثیفی موتور جاروبرقی باعث فشار آمدن به دستگاه و در نهایت باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه و آسیب رسیدن به موتور آن میشود. پس نسبت به سرویس کردن جاروبرقی خود در فواصل زمانی مشخص اقدام نمایید.

تعمیرخونه مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی بخصوص تعمیر جاروبرقی در سراسر تهران و کرج امکان پیک رایگان برای دریافت لوازم خانگی معیوب شما درب منزل بصورت رایگان را فراهم نموده و پس از تعمیر دستگاه شما مجددا آنرا درب منزل بهمراه ضمانت نامه معتبر شرکتی تحویل میدهد.

به منظور عملکرد بهتر جاروبرقی و افزایش عمر مفید آن باید در استفاده از جاروبرقی خود به چند نکته توجه فرمایید:

نکات کلیدی برای افزایش طول عمر جاروبرقی

  • از مهم ترین کارهایی که میتوانید با انجام آن عمر جاروبرقی خود را افزایش دهید تعویض به موقع فیلتر ها و کیسه جاروبرقی است ، با استفاده از کیسه های یکبار مصرف تعمیرخونه دردسر خالی کردن کیسه جاروبرقی را نخواهید داشت.
  • نباید با جاروبرقی معمولی سطوح خیس یا نم دار را جارو کنید چون این کار باعث آسیب رساندن به موتور جاروبرقی خواهد شد.
  • از جاروکردن زباله های تیز و برنده خودداری کنید.
  • هر سال یکبار برای سرویس کردن جاروبرقی خود اقدام کنید.
  • از ضربه زدن و پرت کردن جاروبرقی خودداری کنید.

با رعایت این چند نکته میتوانید طول عمر جاروبرقی خود را افزایش بدهید و از پرداخت هزینه تعمیرات یا هزینه خرید جاروبرقی جدید بپرهیزید. تنها با استفاده صحیح از هر وسیله الکترونیکی میتوانید تا سالیان طولانی بدون ترس از خراب شدن از آن استفاده کنید.

اگر هر کدام از لوازم خانگی شما دچار خرابی شد نگران نباشید ، تعمیرخونه با بیش از  سال تجربه خدمات رسانی به روش سنتی به شما عزیزان اکنون بصورت آنلاین برای خدمت به شما آماده است ، شما عزیزان میتوانید به راحتی و در کمترین زمان درخواست آنلاین تعمیرکار دهید و با ضمانت نامه معتبر شرکتی لوازم خانگی خود را تعمیر کنید. در ضمن علاوه بر پیک رفت و برگشت رایگان میتوانید در اینستاگرام تعمیرخونه از تخفیف ها و جشنواره های ما بهره مند شوید.


۵/۵ - (۲ امتیاز)

۹ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *