تعمیر برد الکترونیک جاروبرقی

در این مقاله قصد داریم یکی دیگر از مشکلات رایج جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهیم و راه حل رفع این مشکل را خدمت شما اعلام نماییم. برد الکترونیکی جاروبرقی همانند سیستم عصبی انسان عمل میکند و هرگونه اختلالی در این قسمت میتواند کارکرد دستگاه را با مشکل مواجه کند. در این مقاله قصد داریم نحوه بررسی ، عیب یابی ، تعویض و تعمیر برد جاروبرقی های سامسونگ ، ال جی ، بوش ، پارس خزر ، ناسیونال و سایر برند های جاروبرقی را خدمت شما آموزش دهیم تا بتوانید مشکلات جاروبرقی خود را تشخیص داده و نسبت به رفع آن در کمترین زمان اقدام نمایید.

مقالاتی که توسط متخصصان تعمیرخونه در وبسایت قرار داده میشود علاوه بر آگاه سازی مشتریان از نحوه عملکرد و مشکلات لوازم خانگی شان ، به مشتریانی که دانش فنی انجام عملیات تعمیرات را دارند نیز کمک میکنند تا در صورت توان بدون مراجعه و صرف هزینه بتوانند دستگاه معیوب خود را تعمیر و از مراجعه به مراکز تعمیراتی جلوگیری نماییند.

همانگونه که میدانید تعمیر یا تعویض برد نیازمند دانش و تخصص فنی در زمینه تعمیرات جاروبرقی و آشنایی کامل با قسمت های مختلف و قطعات الکترونیکی به کار رفته در برد داشته و در صورتی که از دانش و تجربه کافی در این زمینه برخوردار نیستید به شما توصیه میشود جاروبرقی معیوب خود را به نمایندگی های مجاز تعمیرات لوازم خانگی تحویل داده تا روند تعمیرات آن بدون مشکل و در کمترین زمان ممکن انجام بپذیرد.

بررسی ، عیب یابی ، تعویض و تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی

در این مقاله قبل از آموزش تعویض یا تعمیر برد ، توضیحاتی از نحوه عملکرد برد جاروبرقی های سامسونگ ، ال جی ، بوش ، پارس خزر و سایر برند های تولید کننده داده خواهد شد تا ابتدا با نحوه کارکرد و قطعات به کار رفته در برد آشنا بشوید و سپس نحوه تعمیر ، تعویض و مشکلاتی که در اثر خرابی برد الکترونیک بوجود می آید را به شما اعلام خواهیم کرد.

حتما بخوانید: بهترین مارک جاروبرقی در سال ۲۰۲۰

برد الکترونیکی جاروبرقی چیست؟

شرکت های تولید کننده جاروبرقی برای افزایش سطح کیفی ، کاهش انرژی مصرفی لوازم خانگی تصمیم گرفتند برد های الکترونیکی را در لوازم خانگی اضافه کنند. همانگونه که گفتیم برد الکترونیکی همانند سیستم عصبی انسان عمل میکند و وظیفه رساندن فرمان به بخش های مختلف دستگاه را بر عهده دارد علاوه بر آن اطلاعات مناسب به کاربر از وضعیت دستگاه میدهند.

در اکثر برد ها قطعات مختلفی همچون آی سی ها ، خازن ها ، مقاومت ، دیود و سایر قطعات الکترونیکی که تجمیع و اتصال آنها در کنار یکدیگر بر روی برد ، برد الکترونیکی دستگاه را تشکیل خواهد داد که برای هر وسیله الکترونیکی کارکرد مخصوص به خود را خواهد داشت.

برد الکترونیکی در جاروبرقی وظایف مختلفی را بر عهده دارد که برخی از این وظایف به شرح زیر میباشد:

 • کنترل سرعت
 • کنترل میزان قدرت مکش
 • دریافت دستورات از ورودی جاروبرقی (کلید های مختلف) و اعمال آن دستورات
 • کنترل ولتاژ ورودی به جاروبرقی
 • نمایش اطلاعاتی از وضعیت جاروبرقی بر روی نمایشگر (در مدل هایی از جاروبرقی که دارای نمایشگر وضعیت هستند) مانند نمایش میزان پر بودن کیسه جاروبرقی
 • کنترل سلامت جاروبرقی توسط سنسور های محافظتی

همانگونه که مطرح شد برد الکترونیکی را میتوان بعنوان یکی از بخش های مهم جاروبرقی دانست و خرابی آن میتواند باعث بروز مشکلات متعددی در کارکرد جاروبرقی شما بشود.

تعمیر برد جارو نیازمند دانش ، تخصص و شناخت کافی از برد های الکترونیکی همچنین نحوه کارکرد و عیب یابی آنها دانست. توصیه میشود در صورت خرابی برد جاروبرقی ، دستگاه را به نمایندگی های مجاز تعمیرات لوازم خانگی تحویل داده تا فراند تعمیر آن به درستی انجام بپذیرد.

برد جاروبرقی سامسونگ ، ال جی ، بوش ، پارس خزر

خرابی برد الکترونیک جاروبرقی

بروز علائم مختلفی در کارکرد جاروبرقی میتواند نشان دهنده خرابی برد آن باشد و تعمیر برد جاروبرقی های مختلف اعم از سامسونگ ، ال جی ، بوش ، پارس خزر ، ناسیونال و سایر برند های معروف در ابتدا نیازمند دانش و تخصص کافی  و سپس توانایی عیب یابی و تعمیر صحیح برد جاروبرقی دارد.

مشکلاتی که بدلیل خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی ممکن است پیش بیایند عبارتند از:

 • جاروبرقی روشن نمیشود
 • جاروبرقی ناگهان در حین کار خاموش میشود
 • کلید تنظیم سرعت جاروبرقی کار نمیکند
 • نمایشگر جاروبرقی دچار مشکل شده است
 • قدرت مکش جاروبرقی کم یا زیاد نمیشود
 • جاروبرقی خاموش نمیشود
 • یکسره شدن جاروبرقی
 • جرقه زدن

در صورت مشاهده هر یک از موارد بالا باید برد جارو برقی را مورد بررسی قرار دهید و پس از عیب یابی نسبت به تعمیر برد اقدام کنید. هریک از موارد را بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بتوانید به راحتی مشکل بوجود آمده در جاروبرقی خود را تشخیص دهید.

حتما بخوانید: کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی؟

جاروبرقی روشن نمیشود

همانگونه که در مقالات مختلف بررسی شد مشکل روشن نشدن جاروبرقی به دلایل مختلفی میتواند اتفاق بیفتد و یکی از این دلایل مشکلات بوجود آمده در برد الکترونیک جاروبرقی است. برای بررسی و رفع مشکل باید تمامی قطعات جای گرفته روی برد مورد بررسی قرار بگیرد ، ولتاژ ورودی برق و ترایاک بررسی شده تا بتوان مشکل را برطرف نمود.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار

یکی دیگر از مشکلاتی که با خرابی برد جاروبرقی بوجود خواهد آمد ، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار است. خرابی خازن ها و آی سی های مختلف قرار گرفته شده در برد میتوانند از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار باشند.

همچنین خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی میتواند بدلیل داغ شدن بیش از حد موتور یا قطعات مختلف موجود در برد باشد که این موارد میتواند ناشی از عبور بیش از حد ولتاژ به برد یا فشار بیش از حد به موتور دستگاه اتفاق بیفتد.

خرابی کلید تنظیم سرعت جاروبرقی

اگر سرعت جاروبرقی شما تنظیم نمیشود باید مقاومت های محدود کننده جریان برق و ولتاژ ورودی که روی برد دستگاه قرار دارند مورد بررسی قرار بگیرند همچنین پتانسیومتر و ولوم کشویی روی برد نیز بررسی شده و در صورت خرابی اقدامات لازم برای تعمیر آن صورت بگیرد. علاوه بر قطعات نام برده شده که روی برد قرار دارند باید کلید تغییر سرعت قرار گرفته شده روی دسته جاروبرقی نیز مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت خرابی مشکل آن بررسی و رفع عیب آن صورت بپذیرد.

حتما بخوانید: جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا مخزن دار؟

مشکلات نمایشگر جاروبرقی

خرابی قطعات مختلف برد الکترونیکی جاروبرقی میتواند موجب اشکال در اتصالات شده تا دیتای خروجی از برد به درستی روی نمایشگر جاروبرقی نمایش داده نشود ، همچنین اتصالات مابین برد و نمایشگر نیز میتوانند دچار اشکال شده باشند.

همچنین نمایشگر نیز دارای اتصالات ، خازن ها و مقاومت هایی است که در صورت خرابی آنها نمایش اطلاعات روی نمایشگر میتواند با مشکل روبرو شود. بررسی و عیب یابی صحیح برد الکترونیکی برای رفع مشکلات متعدد بوجود آمده در کارکرد جاروبرقی بسیار مهم است و تعمیر برد جارو های مختلف اعم از سامسونگ ، ال جی ، بوش و جاروبرقی های ایرانی اسنوا و پارس خزر نیازمند دانش و تخصص کافی در زمینه عیب یابی و تعمیر برد الکترونیک است.

مرکز تخصصی تعمیرات تعمیرخونه با تجربه بیش از ۳۰ سال خدمت رسانی به روش سنتی به شما عزیزان ، اکنون بصورت کاملا غیر حضوری امکان خدمت رسانی به شما عزیزان را فراهم کرده است. شما میتوانید از طریق وبسایت تعمیرخونه درخواست تعمیر جاروبرقی خود را ارسال کنید تا پیک تعمیرخونه بصورت رایگان جهت دریافت دستگاه شما عازم محل شده و پس از تعمیر ، دستگاه شما را با ضمانت نامه معتبر شرکتی درب منزل به شما تحویل دهد.

تنظیم نشدن قدرت مکش جاروبرقی

خرابی پتانسیومتر ، دیود های بکار رفته در برد ، خازن ها یا مقاومت ها میتواند موجب مشکل تنظیم نشدن قدرت مکش جاروبرقی شود. به این صورت که شما اعمال تغییر در کلید تنظیم قدرت مکش یا ولوم مربوطه تغییراتی را احساس نمیکنید و جاروبرقی با مکش ثابت و بدون تغییر به کار خود ادامه میدهد. کاهش قدرت مکش جاروبرقی میتواند بدلیل خرابی پتانسیومتر باشد و در نتیجه آن پتانسیومتر توانایی تغییر جریان هادی ترایاک را نداشته باشد و قدرت مکش جاروبرقی تغییر پیدا نکند.

حتما بخوانید: راهنمای کامل انتخاب و خرید کیسه جاروبرقی

جرقه زدن جاروبرقی در حین کار

اگر جاروبرقی شما هنگام روشن یا خاموش شدن و یا در حین کار جرقه میزند باید قسمت های مختلفی در جاروبرقی مورد بررسی قرار بگیرند. ابتدا اتصالات جاروبرقی ، سپس خازن های پارازیت گیر تعبیه شده بر روی برد و سپس پایه های کلید های مختلف جاروبرقی که هریک از این موارد میتواند دلیل جرقه زدن جاروبرقی در حین انجام کار باشد.

یکسره شدن جاروبرقی

یکی از مهم ترین مشکلات بوجود آمده ناشی از خرابی برد جاروبرقی ، مشکل یکسره شدن جاروبرقی است. یکسره شدن جاروبرقی به دو صورت اتفاق می افتد:

 • روشن شدن جاروبرقی به محض اینکه دوشاخه به پریز برق متصل میشود
 • کم و زیاد نشدن قدرت مکش جاروبرقی (تنظیم نشدن قدرت مکش)

در صورت خرابی و اتصال قسمت هایی از برد ممکن است یکسره شدن پاور جاروبرقی اتفاق بی افتد و این اتفاق به این صورت است که شما به محض اینکه جاروبرقی را به برق متصل میکنید ، دستگاه روشن شود و کلید روشن خاموش شدن دستگاه از کار بیفتد و عمل روشن / خاموش شدن دستگاه با اتصال آن به برق اتفاق بیفتد. همچنین یکسره شدن مکش جاروبرقی نیز در صورت خرابی پتانسیومتر اتفاق می افتد و باید این قطعه تعویض شود تا مشکل یکسره شدن جاروبرقی برطرف شود.

حتما بخوانید: علائم سوختن موتور جاروبرقی

تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ

برند های مختلف جاروبرقی برد های متفاوتی دارند که کارکرد آنها شبیه به هم است اما قطعات به کار رفته در آنها متفاوت است و روند تعمیر برد الکترونیکی جارو های مختلف مشابه یکدیگر است و با عیب یابی و سپس تعویض قطعه خراب برد میتوان کارکرد برد را به حالت اول آن در آورد.

علائم مختلفی وجود دارد که می‌تواند بیانگر خرابی برد دستگاه باشند. برای تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ با توجه به مشکل پیش‌آمده باید قطعات زیر را تعمیر یا تعویض نمود:

نوع خرابی مشکل
عدم تنظیم سرعت: پتانسیومتر
کاهش مکش: پتانسیومتر
ایجاد جرقه در هنگام فشردن کلیدها: خازن‌های سه‌گانه پارازیت گیر
بالا بودن ولتاژ ورودی: مقاومت‌های روی برد
روشن نشدن موتور: خازن، ترایاک یا پتانسیومتر
داغ شدن موتور: ترایاک

تعمیر برد جارو برقی بوش

تعمیر برد در جاروبرقی های بوش پس از عیب یابی برد با تعمیر یا تعویض قطعه‌ای که وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد، انجام می‌شود. برای مثال در جاروبرقی های بوش قطعه‌ای به نام ترایاک وظیفه خنک کردن موتور را بر عهده دارد و در صورت خرابی این قطعه این وظیفه به درستی انجام نخواهد گرفت و مشکل خاموش شدن جاروبرقی را در پی خواهد داشت. مقاومت های  تثبیت کننده ولتاژ ورودی نیز باید بررسی شوند تا روند انتقال جریان و همچنین تنظیم سرعت در جاروبرقی های بوش به درستی انجام بگیرد. با تعویض پتانسیومتر بر روی برد جاروبرقی بوش نیز می‌توانید مشکل تنظیم نشدن سرعت ، کاهش قدرت مکش جاروبرقی بوش را رفع کنید.

حتما بخوانید: مشکلات رایج جاروبرقی ، بررسی ، عیب یابی

تعمیر برد جاروبرقی ال جی

روند تعمیر برد جاروبرقی های ال جی نیز همانند جاروبرقی های سامسونگ ، بوش و پارس خزر است و قطعات بکار گرفته شده در آن نیز تقریبا کارکرد یکسانی دارند و با بررسی برد جاروبرقی ال جی و تعویض قطعات خراب آن میتوانید کارکرد برد را به حالت اولیه خود بازگردانید. اما از آنجا که چینش و آرایش قطعات بر روی برد جاروبرقی ال جی با برندهای سامسونگ و بوش متفاوت است.

آموزش عیب یابی کامل خرابی برد جاروبرقی

نخستین مرحله در تعمیر برد جارو عیب یابی است. عوامل مختلفی منجر به خرابی برد خواهند شد. به عنوان مثال عدم تغییر سرعت یا مکش جاروبرقی، روشن نشدن جاروبرقی ، داغ شدن زیاد موتور و کاهش قدرت مکش جاروبرقی از نشانه‌های اصلی خراب شدن برد هستند.

هنگامی که با مشکل عدم تغییر سرعت یا مکش جاروبرقی مواجه میشوید ممکن است ایراد از مقاومت‌های محدود کننده یا ولتاژ ورودی به برد باشد. همچنین ایراد در پتانسیومتر، خازن‌ها و ترایاک‌ها می‌تواند باعث روش نشدن جاروبرقی باشد. علاوه بر این اتصالات مدار های برد الکترونیک نیز می‌تواند یکی از عوامل اصلی در کار نکردن موتور جاروبرقی باشد. اگر موتور جاروبرقی شما بیش از حد داغ می‌شود ، باید صفحه انتقال حرارت و خنک کننده ترایاک نیز بررسی شود.

حتما بخوانید: علت صدای زیاد جاروبرقی

در برخی مواقع ممکن است در هنگام فشردن کلیدهای جاروبرقی جرقه تولید شود یا اینکه کلیدها به درستی کار نکنند. این جرقه معمولا به دلیل جابجایی تیغه‌های کلکتور به وجود می‌آید. به همین دلیل در چنین مواردی باید سلامت خازن‌های پارازیت گیر روی برد را بررسی کنید. همچنین در مواردی که جریان برق ورودی بیش از مقدار لازم است ، باید از صحت کارکرد مقاومت ثابت که وظیفه کنترل مقدار ولتاژ و جریان ورودی را در برد جارو دارد، مطمئن شوید.


وبسایت تعمیرخونه

وبسایت تعمیرخونه جهت سهولت فرایند تعمیر لوازم خانگی و حفظ سلامت شما عزیزان اقدام به فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز جهت تعمیر غیر حضوری لوازم خانگی شما کرده است. در وبسایت تعمیرخونه میتوانید بدون مراجعه حضوری از طریق وبسایت در خواست تعمیر جاروبرقی داده و منتظر پیک تعمیرخونه باشید تا بصورت کاملا رایگان جاروبرقی معیوب شما را دریافت کرده و پس از طی شدن فرایند تعمیرات مجددا درب منزل به شما تحویل داده شود.

در این فرایند شما میتوانید از طریق وبسایت و پنل مشتریان فرایند تعمیرات لوازم خانگی خود را کنترل کنید و در جریان روند تعمیرات لوازم خانگی خود قرار بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در قرعه کشی های ماهیانه تعمیرخونه به اینستاگرام تعمیرخونه مراجعه کنید و برای مشاهده ویدیو های آموزشی تعمیرات لوازم خانگی به کانال آپارات تعمیرخونه مراجعه کنید.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)

۲۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *