علت خرابی و آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل در اجاق گاز مانند سنسور در ماشین ها عمل میکند و در واقع یکی از اجزای مهم در اجاق گاز های امروزی محسوب میشود. اکثر اجاق گاز های هوشمند امروزی که توانایی برنامه ریزی شدن دارند، دارای ترموکوپل هوشمند هستند که به محض اینکه جریان گاز قطع و وصل میشود، ترموکوپل جریان ورودی و خروجی گاز را کنترل میکند. اگر اجاق گاز شما روشن نمیشود یا پس از روشن شدن سریعا خاموش میشود، به احتمال زیاد ایراد در قطعه ترموکوپل است و باید آنرا تعمیر یا تعویض کنید. در این مقاله درباره علل خرابی و نحوه تعمیرات ترموکوپل اجاق گاز به شما توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل یکی از اجزای مهم اجاق گازهای مدرن امروزی است که وظیفه کنترل دمای شعله گاز را برعهده دارد. این قطعه با استفاده از یک حسگر حرارتی، دمای شعله را اندازه گیری می‌کند و با باز و بسته کردن شیر گاز، جریان گاز را تنظیم می‌کند تا دما در محدوده مطلوبی حفظ شود. اگر ترموکوپل اجاق گاز شما دچار مشکل شده باشد، ممکن است شعله‌ها به طور ناگهانی خاموش شوند یا بیش از حد گرم شوند.

خرابی ترموکوپل اجاق گاز یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است مالکان اجاق گاز با آن مواجه شوند. ترموکوپل یک دستگاه حساس الکترونیکی است که برای کنترل دمای شعله‌های اجاق گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرابی آن می‌تواند منجر به شعله‌های نامنظم و دمای ناپایدار شود که پخت‌وپز را دشوار می‌کند.

علت خرابی ترموکوپل اجاق گاز

علت خرابی ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل اجاق گاز ممکن است پس از گذشت مدت زمان طولانی دچار خرابی بشود یا حتی با وارد شدن ضربه در هنگام جابجایی ممکن است ترموکوپل دستگاه خراب بشود. در اجاق گاز های امروزی ترموکوپل مانند سنسور عمل میکند و ممکن است سیم آن خراب شده باشد یا جریان ورودی به آن کم و زیاد بشود و قطعه دچار خرابی بشود.

ازجمله علل رایج خرابی ترموکوپل شامل فرسودگی قطعات، اتصالات شل، رسوب چربی و ذرات معلق در مدارات الکتریکی و همچنین صدمه‌دیدگی ناشی از حرارت و رطوبت بالا است. استفاده بیش از حد از اجاق گاز نیز می‌تواند باعث خرابی زودهنگام ترموکوپل شود. در برخی موارد، مشکل از یک قطعه معیوب یا خراب در زمان تولید ناشی می‌شود.

روش تعمیر یا تعویض ترموکوپل به چه صورت است؟

اگر اجاق گاز شما دچار ایراد شده باشد و شعله آن نامنظم باشد، شعله روشن نماند یا کلا شعله ایجاد نشود میتواند به علت خرابی ترموکوپل این اتفاق ها بیفتد. شما باید ترموکوپل را تعمیر کنید یا آنرا بصورت کامل تعویض کنید. قبل از اینکه ترموکوپل را بصورت کامل تعویض کنید بهتر است ابتدا مواردی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد را مورد بررسی قرار بدهید.

برای تعمیر ترموکوپل ابتدا باید سیم‌کشی آن را بررسی کرده و اتصالات را چک کنید. در صورتی که اتصالات ایراد نداشت سپس می‌توانید حسگر دما را جدا کرده و با یک حسگر جدید جایگزین کنید. اگر مشکل همچنان برطرف نشده بود ممکن است علت خرابی ترموکوپل از شیر گاز ترموکوپل باشد.

ممکن است شیر گاز ترموکوپل کثیف شده یا گیر کرده باشد که نیاز به تمیز کردن یا تعویض دارد. ابتدا باید سعی کنید با تعمیر یا تعویض قطعات معیوب مشکل ترموکوپل را برطرف کنید و در صورتی که نتوانستید باید سیستم ترموکوپل را بصورت کامل تعویض کنید تا اجاق گازتان دوباره به درستی کار کند.

برای جلوگیری از خرابی ترموکوپل بهتر است ترموکوپل اجاق گاز به طور مرتب تمیز و از نظر اتصالات شل و آسیب‌دیدگی‌ها بررسی شود تا از خرابی زودهنگام آن جلوگیری به عمل آید. تعمیر به موقع ترموکوپل توسط یک متخصص نیز می‌تواند از بروز مشکلات بزرگتر در آینده جلوگیری کند.

آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در تعمیرخونه

تمامی قطعات و لوازم خانگی که با گالز شهری کار میکنند بسیار حساس هستند و تعمیر آنها نیازمند مهارت، دقت و تخصص است. پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ عنوان نسبت به تعمیرات اجاق گاز یا لوازم خانگی که با گاز شهری کار میکنند اقدام نکنید. تعمیرخونه فرایند تعمیرات ترموکوپل اجاق گاز یا هر لوازم خانگی دیگری که با گاز سر و کار داشته باشد را به اندازه ای برای شما سهل و آسان کرده است که میتوانید به راحتی و با هزینه ای بسیار کم نسبت به تعمیرات لوازم خانگی خود اقدام کنید.

همانگونه که گفتیم تعمیر ترموکوپل اجاق گاز کاری نیازمند مهارت و دقت است. اما شما هم میتوانید آنرا به سادگی انجام دهید، فرایند تعمیر ترموکوپل به این صورت است که ابتدا باید درپوش بالای اجاق گاز را برداشته و سپس پیچ‌های نگهدارنده ترموکوپل را شل کنید. توجه داشته باشید که پیش از جدا کردن ترموکوپل، حتماً اجاق گاز را از برق کشیده و مطمئن شوید که سرد شده است.

پس از جدا کردن ترموکوپل، آن را از نظر شکستگی، سوختگی یا نشتی گاز بررسی کنید. اگر قطعاتی نیاز به تعویض دارند، آنها را تعویض کنید. سپس ترموکوپل را تمیز کرده و مجدداً سر جای خود نصب کنید. مراقب باشید که اتصالات گاز به درستی انجام شده باشد تا از نشت گاز جلوگیری شود. پس از نصب مجدد، عملکرد ترموکوپل را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کند. با رعایت نکات ایمنی و دقت در کار، می‌توانید ترموکوپل اجاق گاز را به راحتی تعمیر کنید.

چرا به شما پیشنهاد میکنیم تعمیر ترموکوپل اجاق گاز را به متخصصان تعمیرخونه بسپارید!؟

  • تعمیرخونه پس از تعمیر لوازم خانگی شما، دستگاه را به مدت ۶ ماه ضمانت میکند
  • تعمیرخونه امکان تعمیرات در محل، منزل و محل کار را برای شما فراهم میکند
  • اگر امکان تعمیرات در محل نباشد، پیک تعمیرخونه به صورت رایگان دستگاه را درب منزل از شما تحویل میگیرد و پس از تعمیرات با ضمانت نامه رسمی آنرا درب منزل به شما تحویل میدهد
  • تعمیرخونه امکان گرفتن نوبت تعمیرات بصورت غیرحضوری را برای شما فراهم کرده و نیازی نیست به کارگاه تعمیرخونه مراجعه کنید

بدون هیچگونه اتلاف وقت میتوانید با گوشی موبایل خود به وبسایت تعمیرخونه مراجعه کنید و درخواست تعمیرکار برای لوازم خانگی خود ثبت کنید. در کوتاه ترین زمان ممکن همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و فرایند تعمیرات دستگاه شما آغاز خواهد شد. فاصله خرابی لوازم خانگی تا تعمیر آن فقط یک درخواست آنلاین است!

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *