نکات کلیدی و مهم مراقبت و نگهداری از جاروبرقی

شما برای نظافت خانه و محل کار خود از جاروبرقی استفاده میکنید ، اما تا به حال به سرویس کردن جاروبرقی خود فکر کرده اید؟ به نظر شما جاروبرقی به مراقبت و نگهداری نیاز دارد؟ در این مقاله نکات مهم و کلیدی مراقبت ، نگهداری و افزایش طول عمر جاروبرقی های مختلف از جمله بوش ، سامسونگ ، ال جی را خدمت شما بیان میکنیم و به شما ضمانت میدهیم که با انجام این موارد میتوانید طول عمر جاروبرقی خود را دوبرابر کنید.

حتما بخوانید : بهترین مارک جاروبرقی در سال ۲۰۲۰

مثل سایر وسایل و لوازم موجود در خانه جاروبرقی هم در طول زمان دچار کثیفی و گرد و غبار میشود و خیلی مهم است که در زمان های مناسب برای سرویس و تمیز کردن جاروبرقی اقدام شود تا طول عمر این وسیله مهم افزایش پیدا کند.

نکات مهم و کلیدی مراقبت و نگهداری از جاروبرقی

با مراقبت و استفاده صحیح از جاروبرقی خود کارایی و بازدی آن را افزایش خواهید داد همچنین با رعایت چند نکته ساده میتوانید طول عمر جاروبرقی خود را تا دوبرابر افزایش دهید و از پرداخت هزینه های تعمیرات جاروبرقی جلوگیری کنید. به سادگی با رعایت نکاتی که در ادامه این مقاله خدمت شما خواهیم گفت کارایی جاروبرقی خود را بهبود ببخشید.

 

از جاروبرقی خود بیش از حد کار نکشید

برای نظافت مکان های بزرگ بهتر است در چند نوبت از جاربورقی خود استفاده کنید و از روشن نگه داشتن و کار کشیدن بیش از حد از جاروبرقی خود خودداری کنید. علاوه بر فشاری که به موتور جاروبرقی خود وارد خواهید کرد باعث داغ شدن بیش از حد موتور خواهید شد و ممکن است به راحتی موتور جاروبرقی خود را بسوزانید. مدت زمان استفاده مفید از جاروبرقی بین ۱۵ الی ۲۵ دقیقه است.

حتما بخوانید : علائم سوختن موتور جاروبرقی

از قدرت مکش متوسط جاروبرقی استفاده کنید

در اکثر مدل های جاروبرقی امکان کاهش یا افزایش قدرت مکش جاروبرقی وجود دارد بهتر است هنگام کار با جاروبرقی خود از حد متوسط قدرت مکش جاروبرقی بهره ببرید تا همیشه از راندمان مناسب جاروبرقی خود استفاده کرده باشید و از رسیدن آسیب به موتور جاروبرقی جلوگیری شود.

مراقب سیم جاروبرقی باشید

هنگام نظافت منزل یا محل کار بیش از حد سیم جاروبرقی را به حالت کشیده نگه ندارید و از نزدیک ترین پریز برق برای تمیز کردن محل استفاده کنید تا از کشیده و قطع شدن سیم جاروبرقی جلوگیری کرده باشید. و در حد امکان از محافظ های نوسان برق استفاده کنید تا از رسیدن بیش از حد جریان برق به جاروبرقی جلوگیری کرده باشید.

حتما بخوانید : علت صدای زیاد جاروبرقی

مراقب لوله خرطومی و زانو های جاروبرقی باشید

هنگامی که در حال جاروبرکردن هستید دقت کنید که خرطومی جاروبرقی خم نشود. خم شدن خرطومی موجب بریدگی آن خواهد شد و درنهایت شما شاهد کاهش قدرت مکش دستگاه خواهید شد و اگر به موقع نسبت به تعویض خرطومی اقدام نکنید با وارد شدن فشار بیش از حد به موتور جاروبرقی ممکن است آسیب بیشتری را به جاروبرقی خود وارد کنید.

هنگامی که در حال جاروکردن گوشه های خانه یا زیر میز و صندلی هستید از وارد کردن ضربه به زانو جاروبرقی خودداری کنید تا از شکستن و صرف هزینه برای خرید زانو جدید خودداری کرده باشید.

کیسه جاروبرقی را در فواصل کوتاه مدت بررسی کنید

یکی از مهم ترین نکات در مراقبت و نگهداری از جاروبرقی بازدید به موقع و تعویض یا خالی کردن کیسه جاروبرقی در فواصل کوتاه مدت زمانی است و بسته به میزان استفاده شما از جاروبرقی باید در فواصل زمانی مناسب کیسه جاروبرقی خود را بازدید و درصورت پر بودن سه چهارم ظرفیت آن را تخلیه یا تعویض نمایید.

حتما بخوانید : جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا مخزن دار؟

از کیسه جاروبرقی یکبار مصرف استفاده کنید

در مقالات قبل هم از ضرورت استفاده از کیسه های یکبار مصرف صحبت کرده ایم. کیسه یکبار مصرف عمر جاروبرقی را افزایش خواهد داد. با استفاده از کیسه یکبار مصرف علاوه بر افزایش ایمنی ، سلامت و بهداشت فردی و محیط شما شاهد افزایش قدرت مکش جاروبرقی خواهید بود همچنین فشار وارده به موتور جاروربقی کاهش پیدا خواهد کرد و بدلیل وجود منافذ بسیار کوچک تر این کیسه ها نسبت به کیسه های دائمی ، گرد و غبار کمتری از آنها به بیرون راه پیدا کرده و در نهایت موتور جاروبرقی در وضعیت بسیار خوبی قرار خواهد گرفت.

حتما بخوانید : تعویض بدنه جاروبرقی سطلی و معمولی

علاوه بر موارد بالا برای افرادی که بیماری های آلرژی دارند کیسه جاروبرقی یکبار مصرف بسیار مناسب بوده با خرید و استفاده از کیسه یکبار مصرف سلامت خود و اطرافیانتان همچنین سلامت و افزایش طول عمر جاروبرقی خود را تظمین کنید.

فیلتر های جاروبرقی را بررسی ، تمیز یا تعویض کنید

یکی از دلایل کاهش قدرت مکش جاروبرقی کثیف بودن فیلتر های آن است که علاوه بر فشار زیادی که بر اثر کثیفی به موتور جاروبرقی وارد خواهد شد ، سلامت فردی شما را نیز به خطر خواهد انداخت. با بازدید به موقع ، تمیز کردن مکرر و تعویض فیلتر های جاروبرقی خود عمر دستگاه یخصوص موتور جاروبرقی را افزایش خواهید داد.

حتما بخوانید : کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی ؟

از انسداد خرطومی ، لوله تلسکوپی و زانو جاربورقی (برس) خودداری کنید

هر چند مدت یکبار با بررسی لوله خرطومی ، لوله استیل (تلسکوپی) و زانو جاروبرقی خود از عدم انسداد آنها مطمئن شوید و قبل از جارو کردن منزل اجسام و زباله های حجیم را از روی سطح زمین بردارید تا باعث انسداد مسیر لوله های جاروبرقی نشود.

لازم به ذکر است هیچگاه با جاروبرقی اجسام تیز و برنده یا شیشه خرده را جارو نکنید. با انجام این کار علاوه بر خراب شدن احتمالی لوله خرطومی ممکن است باعث ترکیدن کیسه جاروبرقی خود بشوید. در برخی موارد مشاهده شده با جارو کردن اجسام تیز و در نهایت آن ترکیدن کیسه جاروبرقی جسم خارجی به داخل موتور جاروبرقی راه یافته و باعث خرابی قسمت های مختلف موتور جاربورقی شده است.

از جاروبرقی خود درست استفاده کنید

درست استفاده از جاروبرقی به چند نکته ساده خلاصه میشود. از جاروبرقی های معمولی برای مکش مایعات استفاده نکنید ، هنگام جابجایی جاروبرقی از وارد شدن ضربه به آن خودداری کنید و با تمیز کردن به موقع جاروبرقی و تعویض کیسه و فیلتر آن در فواصل زمانی کوتاه از جاروبرقی خود استفاده بهینه داشته باشید.

با پای خود دکمه های جاروبرقی را فشار ندهید! D:

از قرار دادن جاروبرقی خود در کنار وسیله های گرمایشی خودداری کنید و از نفوذ آب و مایعات به درون پوسته و قسمت موتور دستگاه خودداری نمایید و اگر بر روی جاربورقی شما مایعات ریخته شد بسته به میزان مقدار مایعات میتوانید به تعمیرکار مجاز جهت سرویس مراجعه کرده تا مشکلات جدی تری برای جاروبرقی شما پیش نیاید.

سرویس جاروبرقی

علاوه بر اینکه به شما پیشنهاد میکنیم در فواصل زمانی کوتاه مدت کیسه و فیلتر های جاروبرقی را تعویض کنید و جاروبرقی خود را پس از چند بار استفاده با دستمال نخی مرطوب تمیز نمایید با این حال شما فقط قادر به تمیز کردن قسمت های بیرونی و داخل پوسته جاروبرقی خواهید بود.

سرویس و تمیز کردن قسمت های درونی جاروبرقی ، تمیز کردن موتور جاروبرقی ، گریسکاری و روغن کاری یاتاقان ها ، بلبرینگ ها و تعویض ذغال های جاروبرقی را سرویس جاروبرقی میگوییم که باید توسط مراکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی زیر نظر تعمیرکار مجرب و ماهر انجام بگیرد تا ضمن افزایش طول عمر دستگاه از بروز مشکلات جلوگیری شود.

حتما بخوانید : برد جاروبرقی ، بررسی ، عیب یابی و تعمیر

هنگام سرویس جاروبرقی قسمت ها و قطعات مختلف جاروبرقی بررسی خواهد شد و علاوه بر تمیز کردن قسمت های داخلی جاروبرقی ، روغن کاری و گریس کاری بخش های مختلف جاروبرقی نیز انجام خواهد گرفت و قطعات مختلف جاروبرقی بررسی خواهند شد تا از صحت عملکرد آنها اطمینان پیدا شود.

نتیجه گیری

با استفاده صحیح و رعایت چند نکته ساده در هنگام استفاده از جاروبرقی خود از خراب شدن آن و پرداخت هزینه و صرف زمان زیاد برای تعمیر جاروبرقی خود جلوگیری کنید. وظیفه ما اطلاع رسانی صحیح به شما عزیزان است و امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم نکات مهم و کلیدی مراقبت و نگهداری از جاروبرقی را خدمت شما به صورت کامل بیان کرده باشیم.

حتما بخوانید : مشکلات رایج جاروبرقی ، بررسی ، عیب یابی

با مطالعه سایر مقالات منتشر شده در وبسایت تعمیرخونه قادر خواهید بود ضمن استفاده صحیح از لوازم خانگی ، در صورت خرابی نیز عیب دستگاه را به راحتی تشخیص داده و اقدامات لارم را برای تعمیر لوازم خانگی خود اتخاذ کنید.

تعمیرخونه با بیش از ۳۰ سال تجربه خدمت رسانی به روش سنتی اکنون بصورت غیر حضوری امکان ثبت سفارش و تعمیر آنلاین لوازم خانگی شما را فراهم کرده است و خوشحالیم که میتوانیم کمک اندکی در بهبود وضعیت سلامت شما عزیزان داشته باشیم.

شما عزیزان میتوانید با مراجعه به کانال آپارات تعمیرخونه آموزش های لازم جهت استفاده از پنل کاربری و آموزش های ویدیویی تعمیرات لوازم خانگی را مشاهده کنید و با مراجعه به اینستاگرام تعمیرخونه قادر به شرکت در جشنواره ها و قرعه کشی های مجموعه تعمیرخونه خواهید بود.

 

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)

۱۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *