فواید بخور سرد

شاید شما هم در مورد فواید بخور سرد صحبت های بسیاری شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم فواید دستگاه بخور سرد و تاثیر آن برای پوست ، مو ، کودکان و گیاهان صحبت کنیم. همچنین ساعات و مدت زمان مناسب استفاده از بخور سرد را به شما خواهیم آموخت.

حتما بخوانید: علت بخار کم دستگاه بخور سرد

در فصل زمستان و پاییز که هوا سرد و خشک است ، برای جبران کاهش رطوبت هوای منزل پیشنهاد شده از بخور سرد استفاده کنیم. دستگاه بخور سرد با تبدیل قطرات آب به ذرات بسیار ریز بخار و پخش آن در هوا موجب جبران کمبود رطوبت خواهد شد. علاوه براین عملکرد دستگاه تنفسی بدن انسان را بهبود میبخشد و برای شادابی پوست و مو بسیار مفید است. بخور سرد خواص متعددی دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

فواید بخور سرد چیست؟

نحوه عملکرد دستگاه بخور سرد به این صورت است که با تبدیل قطرات آب به ذرات ریز و پخش آن در هوا ، باعث افزایش سطح رطوبت محیط شده و با چسبیدن به ذرات زیر سمی و آلودگی های معلق در هوا موجب پاکسازی هوای محیط میشوند. بدین ترتیب وجود بخور سرد در منزل (مخصوصا در شهر های بزرگ که آلودگی بیشتر است) بسیار مفید خواهد بود.

همچنین بخور سرد با ایجاد رطوبت مورد نیاز برای بدن به تسریع درمان سرماخوردگی ، نرم شدن سینه و مجاری تنفسی کمک بسیاری میکند. بخور سرد برای شادابی پوست و مو بسیار موثر است و طبق تحقیقات انجام شده وجود دستگاه بخور سرد در محل خواب ، به حفظ سلامتی و آرامش کودکان کمک شایانی میکند. در ادامه مزیت استفاده از بخور سرد را به تفضیل خدمت شما شرح خواهیم داد.

فواید بخور سرد برای پوست و مو

فواید بخور سرد برای پوست

امروزه استفاده از بخور سرد برای شادابی و سلامت پوست بسیار رایج شده است. بخور سرد با ایجاد رطوبت لازم در هوای محیط اطراف شما به هیدراته و نرم شدن پوست شما کمک میکند. مخصوصا در فصل زمستان که هوا سرد است و رطوبت خود را از دست میدهد ، لازم است تا با استفاده از دستگاه بخور سرد ، میزان رطوبت هوا را کنترل کنید.

حتما بخوانید: تعمیر بخور سرد

رطوبت تولید شده توسط دستگاه بخور سرد ، موجب عدم ایجاد خشکی ، خارش و ترک خوردن پوست میشود. بسیاری از پزشکان و محققان معتقدند که وجود رطوبت نسبی در هوا تاثیر مستقیم در زیبایی و سلامت پوست صورت خواهد داشت.

تحقیقات انجام گرفته توسط متخصصان پوست بر روی افراد مشخص کرده که استفاده از بخور سرد موجب شادابی و درخشان شدن پوست ، از بین رفتن اگزما و حساسیت های پوستی ، کاهش و بهبود خشکی لب ، جوش و آکنه خواهد بود.

فواید بخور سرد برای مو

همانگونه که گفته شد کاهش رطوبت هوا موجب خشکی پوست و مو میشود. با خشک شدن پوست مو حالت دهی به مو سخت تر شده ، پوست سر شوره میزند و احساس بدی در فرد ایجاد میکند. راه حل کاربردی برای جلوگیری از خشکی مو ، بهبود حالت دهی و رنگ موی سر و کاهش شوره سر استفاده از دستگاه بخور سرد است.

دستگاه بخور سرد با کنترل میزان رطوبت هوا ، باعث جلوگیری از خشکی پوست سر شده و در شادابی مو های شما تاثیر بسیاری دارد. هنگامی که پوست سر رطوبت خود را از دست بدهد حالت دهی مو سخت تر شده و شما به ناچار باید از سشوار ، اتو مو و حالت دهنده های شیمیایی استفاده کنید که اینکار موجب آسیب رسیدن به پوست و ریشه مو شما خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل به شما پیشنهاد میکنیم با استفاده از دستگاه بخور سرد مناسب در محیط منزل و محل کار خود از خشکی پوست و مو خود جلوگیری کنید.

فواید بخور سرد برای کودکان

فواید بخور سرد برای کودکان

بخور سرد با کنترل رطوبت هوای اتاق کودکان و نوزادان از مشکل احتقان (گرفتگی بینی) و سرما خوردگی جلوگیری میکند. همچنین رطوبت تولید شده توسط دستگاه بخور سرد مسیر تنفسی بدن را نرم کرده و کودک شما هنگام خواب راحت تر نفس میکشد و آرامش بیشتری خواهد داشت.

همچنین افزایش سطح رطوبت اتاق کودک از خشکی پوست صورت ، لب و موی کودک شما جلوگیری میکند. عدم استفاده از بخور سرد در منزل و اتاق نوزاد در فصول سرد یا در شهر هایی که آب هوای خشک دارند موجب بروز مشکلات متعددی برای نوزاد شما خواهد شد. هوای خشک احتقان بینی را تشدید کرده و موجب خشکی سینوس ها و مجرای تنفسی کودکان میشود که در نتیجه آن تنفس برای نوزاد شما سخت تر شده و موجب ناراحتی و گریه آن میشود.

نکاتی برای استفاده از بخور سرد در اتاق نوزاد

هنگامی که در اتاق نوزاد خود از دستگاه بخور سرد استفاده میکنید باید چند نکته را رعایت کنید. رعایت این نکات هنگام استفاده از بخور سرد در اتاق نوزاد بسیار مهم است و به حفظ سلامتی کودک شما کمک بسیاری خواهد کرد.

حتما بخوانید: علت نشت آب ماشین لباسشویی

  • از آب جوشیده یا تصفیه شده استفاده کنید.
  • روزانه مخزن آب را تمییز کنید.
  • دستگاه بخور سرد را پس از ۵ الی ۷ روز کارکرد تمییز کنید.
  • استفاده مداوم و بیش از حد از بخور سرد موجب افزایش رطوبت بیش از اندازه خواهد شد.
  • بخور سرد را دور از دسترس کودک خود قرار دهید.

رطوبت مورد نیاز برای اتاق کودک و نوزاد باید بین ۴۰ تا ۴۵ درصد باشد که میتوانید با قرار دادن رطوبت سنج در اتاق کودک خود میزان رطوبت اتاق را به درستی کنترل نمایید.

فواید بخور سرد برای گیاهان

شاید باورتان نشود اما بخور سرد برای شادابی و سلامت گل و گیاه آپارتمانی نیز بسیار مفید است. گیاهان آپارتمانی که عمدتا گیاهان گرمسیری هستند به رطوبت بالایی نیاز دارند. تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی توسط دستگاه بخور سرد امکان پذیر است. در آپارتمان ها بدلیل استفاده از شوفاژ و رادیاتور ، هوای محیط خشک تر خواهد بود و با استفاده از بخور سرد میتوانید رطوبت مورد نیاز برای خود و گیاهان آپارتمانی را تامین کنید.

ساعات و مدت زمان استفاده از بخور سرد

سوالاتی که خیلی از مشتریان از ما در رابطه با میزان استفاده از بخور سرد میپرسند این است که :

۱.مدت زمان استفاده از بخور سرد چقدر است؟

در پاسخ به سوال اول باید به مدل دستگاهی که مورد استفاده شما است دقت شود. میزان رطوبت مورد نیاز برای هوای منزل شما باید بین ۴۰ تا ۴۵ درصد باشد. بر اساس مدل دستگاه بخور سرد شما و حجم بخار خروجی از آن دستگاه بخور سرد باید تا زمانی که رطوبت به ۴۰ الی ۴۵ درصد میرسد کار کند. برای اندازه گیری میزان رطوبت میتوانید از رطوبت سنج استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهترین مارک جاروبرقی در سال ۲۰۲۰

۲.میزان ساعات استفاده از بخور سرد چقدر است؟

به منظور حفظ سلامت دستگاه و جلوگیری از خراب شدن آن از استفاده مداوم از دستگاه بخور سرد بپرهیزید. با استفاده از رطوبت سنج میزان رطوبت هوا را بسنجید و هنگامی که رطوبت هوا به میزان مناسب رسید دستگاه را خاموش کنید. رطوبت مناسب بین ۳۵ تا ۴۵ درصد است. بهترین زمان برای استفاده از دستگاه بخور سرد صبح ها و شب ها قبل از خواب است.

ساعات و فواید استفاده از بخور سرد برای گیاهان

در دستگاه بخور سرد چی بریزیم ؟

دیگر سوالی که خیلی از شما عزیزان از ما میپرسید این است که در دستگاه بخور سرد از اسانس های  خوشبو کننده استفاده کنیم یا نه. از نظر آسیب رساندن به دستگاه میتوان گفت اضافه کردن اسانس به مخزن (مخلوط کردن با آب) برای دستگاه بخور سرد شما بسیار مضر است. در صورت نیاز برای استفاده از اسانس پیشنهاد میشود دستگاهی تهیه کنید که دارای مخزن جدا برای قرار دادن اسانس باشد.

حتما بخوانید: جاروبرقی بخریم یا جارو شارژی

خواص بخور سرد گلاب

استفاده از گلاب در بخور سرد توسط پزشکان توصیه میشود. خواص بخور گلاب بسیار زیاد است. ازجمله خاصیت ضد باکتری و آنتی اکسیدان بودن گلاب برای تقویت سلول های پوستی و بازسازی بافت پوست توصیه میشود. بخور گلاب برای سرما خوردگی ، آرامش کودک هنگام خواب ، رفع مشکلات بی خوابی ، آبرسانی و جوان سازی پوست نیز مفید است.


نتیجه گیری

استفاده از دستگاه بخور سرد مزیت های بسیاری برای شما دارد. در این مقاله سعی شد فواید دستگاه بخور سرد و تاثیر آن برای پوست ، مو ، کودکان و گیاهان صحبت کنیم. همچنین ساعات و مدت زمان مناسب استفاده از بخور سرد را برای شما معرفی کردیم.

اگر دستگاه بخور سرد شما دچار ایراد شده یا به تعمیر احتیاج دارد میتوانید با مراجعه به وبسایت تعمیرخونه و ثبت درخواست تعمیرات ، با هزینه پیک رایگان بخور سرد خود را به تعمیرخونه برای تعمیرات تحویل دهید.

برای مشاهده آموزش های ویدیویی کانال آپارات تعمیرخونه را دنبال کنید و برای اطلاع از تخفیف ها و قرعه کشی ها به پیج اینستاگرام تعمیرخونه مراجعه کنید.

 

 

۴/۵ - (۳۹ امتیاز)

۳۸ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *