علت بخور کم دستگاه بخور سرد

یکی از مشکلات رایج دستگاه بخور سرد  و سوال پرتکرار شما عزیزان از ما این است که چرا دستگاه بخور سرد بخار نمیدهد. پس از مدتی از استفاده از دستگاه بخور سرد ممکن است این دستگاه با مشکل بخور کم مواجه شود. که در این مقاله سعی داریم علت بخار ندادن و مشکل بخار کم دستگاه بخور سرد را بررسی و مشکل آن را برطرف کنیم.

کم شدن بخار دستگاه بخور سرد صرفا به معنای خراب شدن آن نیست و میتوانید با چند کار ساده از بوجود آمدن مشکل بخار کم یا بخار ندادن بخور سرد جلوگیری کنید. در ادامه این مقاله راهکار رفع مشکل بخار کم و بخار ندادن بخور سرد را بررسی خواهیم کرد.

علت بخار کم دستگاه بخور سرد چیست؟

ابتدا هنگام خرید دستگاه بخور سرد باید حجم خروجی دستگاه بخور را در نظر داشته باشید و بر اساس اندازه نیاز دستگاه بخور سرد مناسبی را برای خرید انتخاب کنید. دستگاه های کوچک تر توان پایین تری دارند و حجم بخار خروجی آنها نیز کم خواهد بود. علل مختلفی باعث خواهد شد حجم بخار خروجی از دستگاه بخور سرد کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید: تعمیر بخور سرد

عدم استفاده طولانی مدت از بخور سرد

اگر از دستگاه بخور سرد خود مدت طولانی استفاده نکرده باشید یا دستگاه خود را به تازگی خریده باشید ، ممکن است حجم بخار خروجی آن به میزان دلخواه شما نرسد. برای رفع این مشکل باید بگذارید دستگاه ۱ الی ۲ ساعت کار کند تا میزان بخار خروجی آن به حداکثر توان دستگاه برسد.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که پس از استفاده از دستگاه بخور سرد به منظور کاهش رسوبات و خرابی دستگاه حتما مخزن آن را خالی کنید. وجود آب درون مخزن بخور سرد برای مدت طولانی میتواند موجب ایجاد رسوبات مختلف و در نهایت کاهش حجم بخار خروجی دستگاه شما بشود.

استفاده از آب تصفیه نشده در بخور سرد

یکی از دلیل های کم شدن بخار دستگاه بخور سرد استفاده از آب تصفیه نشده است. آب تصفیه نشده یا آبی که دارای املاح و مواد معدنی زیادی باشد موجب ایجاد رسوبات و کاهش حجم بخار خروجی دستگاه خواهد شد. توصیه میشود از آب تصفیه شده یا آب جوشیده شده برای بخور سرد استفاده کنید.

املاح موجود در آب بر روی صفحه التراسونیک دستگاه تولید رسوب کرده و کارایی دستگاه بخور سرد شما را پایین می آورد. اگر مشاهده کردید بخار سرد شما بخور نمیدهد ، به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است بخور سرد رسوب گرفته باشد. در ادامه روش رسوب زدایی بخور سرد را برای شما شرح خواهیم داد.

سرویس نکردن دستگاه بخور سرد

یکی دیگر از علت های کاهش حجم بخور یا بخار ندادن دستگاه بخور سرد ، سرویس نکردن این دستگاه است. به طور میانگین بهتر است هر ۱۵ روز یکبار دستگاه بخور سرد خود را سرویس نمایید.

شما میتوانید به سادگی درون منزل دستگاه خود را رسوب زدایی کنید و همیشه در بهترین وضعیت از دستگاه بخور سرد خود استفاده کنید. در ادامه روش جرم گیری ، رسوب گیری و سرویس کردن دستگاه بخور سرد را خدمت شما آموزش خواهیم داد.

خرابی ، کثیفی یا رسوب گرفتن فیلتر

اگر بخار سرد شما بخور نمیدهد فیلتر آن را چک کنید. در بسیاری از موارد کم شدن بخار دستگاه بخور سرد به دلیل کثیفی ، خرابی یا گرفتگی فیلتر آن بوده است. که رسوب گرفتی و کثیفی فیلتر نیز بیشتر به علت استفاده از آب تصفیه نشده اتفاق می افتد.

برای رفع مشکل کمبود بخور دستگاه بخور سرد باید علاوه بر مخزن ، مجراها و صفحه التراسونیک ، فیلتر های دستگاه را نیز رسوب گیری و جرم گیری نمایید تا بخار خروجی از بخور سرد شما به حالت طبیعی و اولیه خود بازگردد.

از ریختن اسانس درون مخزن آب بخور سرد جلوگیری کنید

با اضافه کردن اسانس به آب درون مخزن دستگاه بخور سرد ، علاوه بر سنگین کردن دستگاه و پایین آوردن میزان بخور خروجی موجب خرابی و ترکیدگی مخزن آب دستگاه خواهید شد. اگر میخواهید از اسانس های خوشبو کننده در دستگاه بخور سرد خود استفاده کنید ، دستگاه بخور سردی را بخرید که دو مخزن جداگانه برای آب و اسانس داشته باشد.

آموزش نحوه جرم گیری و رسوب زدایی دستگاه بخور سرد

برای رفع مشکل بخار کم دستگاه های بخور سرد باید به طور میانگین هر ۱۵ الی ۲۰ روز یکبار دستگاه بخور سرد را جرم گیری و رسوب زدایی  نمایید. مراحل انجام عملیات جرم گیری و رسوب زدایی دستگاه بخور سرد به شرح زیر میباشد.

  1. ابتدا دستگاه خود را از برق بکشید و آب مخزن و کفی آن را خالی کنید.
  2. مقداری سرکه یا جوش شیرین را درون مخزن و کفی بخور سرد بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.
  3. با استفاده از برس یا مسواک و مقداری آب گرم محل های که جرم گرفته و رسوب دارد را تمییز نمایید.
  4. مخزن و کفی دستگاه را با آب بشویید و برای چند ساعت اجازه دهید خشک شده و بوی سرکه آن خارج شود.

همزمان با انجام فرایند جرم گیری بخور سرد در ظرفی دیگر مقداری آب را با سرکه یا جوش شیرین و مقدار کمی مایع ظرف شویی مخلوط کنید. فیلتر های دستگاه را درون مایع قرار دهید و پس از ۲۰ دقیقه با برس یا مسواک فیلتر های دستگاه را تمیز کنید. پس از تمیز کردن فیلتر ها آنها را در فضای باز قرار داده تا بوی سرکه از آن خارج شود.

نتیجه گیری

در این مقاله علت های  بخار ندادن دستگاه بخور سرد را مورد بررسی قرار دادیم. پس از مدتی استفاده از دستگاه بخور سرد ، در صورتی که آن را سرویس نکنید دستگاه شما جرم گرفته و بخار خروجی آن کاهش پیدا میکند. همچنین استفاده از آب تصفیه نشده در بخور سرد نیز موجب ایجاد رسوبات بیشتر در دستگاه شده و بخور دستگاه را پایین می آورد.

در نظر داشته باشید برای استفاده از اسانس های خوشبو کننده ، از مخلوط کردن اسانس با آب مخزن دستگاه جلوگیری کنید. دستگاهی بخرید که مخزن جداگانه برای افزودن اسانس داشته باشد.

در صورتی که سوالی برای شما پیش آمده میتوانید در قسمت نظرات سوالات خود را با کارشناسان تعمیرخونه مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم. همچنین با مراجعه به کانال آپارات تعمیرخونه میتوانید ویدیو های آموزشی تولید شده را مشاهده کنید. در صفحه اینستاگرام تعمیرخونه نیز میتوانید از آخرین تخفیف های قرار داده شده برای فروشگاه تعمیرخونه و خدمات تعمیرات بهره مند بشوید.

 

 

 

۳.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)

۱۷ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *