مشکلات رایج یخچال و فریزر

هیچ آشپزخانه ای بدون وجود یخچال و فریزر تکمیل نمیشود. یخچال و فریزر در انواع مختلف، برند های متنوع و اشکال مختلف ارائه میشود اما کارکرد همه آنها به یک صورت است. در این مقاله قصد داریم مهم ترین مشکلات رایج یخچال و فریزر خانگی را بررسی کنیم و علت بوجود آمدن مشکلات به همراه راهکار برطرف کردن آنرا بررسی کنیم. به منظور جلوگیری از بروز مشکلات رایج یخچال و فریزر به شما پیشنهاد میکنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

اصلی ترین مشکلات رایج یخچال و فریزر

۱- بوی بد یخچال و فریزر

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای یخچال و فریزر شما پیش بیاید وجود بوی بد در آن است. علت بوی بدی که از یخچال شما می آید می تواند ناشی از مسائل مختلفی باشد، مانند مواد غذایی فاسد، کپک زدگی، یا حتی یک قطعه خراب. یکی از اصلی ترین علت های وجود بوی بد میتواند تشتک قطره‌ای زیر فریزر باشد که آب در آن جمع شده و راکد می‌شود. تمیز کردن منظم این ناحیه برای جلوگیری از ایجاد بو ضروری است. علاوه بر این، مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته یا فاسد را که ممکن است بوی نامطبوع منتشر کنند، بررسی کنید و به سرعت آنها را از درون یخچال بردارید.

گاهی اوقات، واشر لاستیکی اطراف درب یخچال ممکن است کثیف یا آسیب ببیند و باعث نشت هوا شود که منجر به نفوذ بوی بد به داخل یخچال می شود. تمیز نگه داشتن این واشر و حصول اطمینان از اینکه در هنگام بسته شدن درزگیر محکم می شود، می تواند به جلوگیری از ورود بوی ناخواسته به یخچال شما کمک کند. همچنین مواردی مانند وجود خرده های غذا، مایعات و سایر مواد غذایی که درون یخچال میریزد می تواند منجر به راکد شدن آب یا رشد کپک شود و باعث پخش بوی نامطبوع در سراسر یخچال شود. تمیز کردن و نگهداری منظم یخچال می تواند مشکل بوی بد آنرا به راحتی از بین ببرد.

مطالب مرتبط: اصلی ترین علت بوی بد یخچال

۲- مشکلات خرابی ترموستات

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال، مشکلات کاهش بیش از حد یا افزایش بیش از حد دمای داخحل یخچال است که این موارد بدلیل خرابی ترموستات است. زمانی که دمای داخل یخچال به درستی تنظیم نشود، می تواند منجر به فاسد شدن مواد غذایی و عدم کارایی در خنک شدن یخچال شود. اگر یخچال شما بیش از اندازه سرد میشود و منجر به یخ زدن مواد غذایی میشود یا اصلا سرد نمیشود علت اصلی آن خرابی ترموستات است و باید برای برطرف کردن آن نسبت به تعمیر یخچال و فریزر اقدام کنید.

۳-  برفک زدن یخچال فریزر

یکی دیگر از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد در یخچال خود با آن مواجه هستند، برفک زدن یخچال است. این مشکل می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، مانند خرابی بخاری یخ زدای یخچال فریزر، باز ماندن بیش از اندازه درب یخچال، پر بودن بیش از اندازه یخچال و یا انسداد لوله های محفظه فریزر و برای برطرف کردن آن باید این موارد بررسی بشود.

۴- کار کردن بیش از حد یخچال

یکی از مشکلاتی که معمولا به آن توجه زیادی نمیشود کار کردن زیاد یخچال است و این یعنی زمانی که کمپرسور یخچال بصورت مداوم روشن است و به حالت استراحت نمیرود. استراحت نداشتن کمپرسور یخچال میتواند به علت خرابی ترموستات، خرابی برد اصلی یخچال و یا حتی کثیف بودن کویل های کندانسور باشد. در مورد کویل های کندانسور باید گفت زمانی که این قطعات کثیف میشود و گرد و غبار و زباله روی این کویل ها جمع می شود، می تواند جریان هوا را محدود کند و باعث شود یخچال شما بیش از حد لازم کار کند. تمیز کردن منظم کویل های کندانسور می تواند به بهبود بهره وری انرژی و افزایش طول عمر یخچال شما کمک کند.

مشکلات رایج یخچال و فریزر به همراه راه حل

۵- خرابی موتور یخچال

یکی از پر هزینه ترین و سخت ترین مشکلات رایج یخچال و فریزر خرابی موتور آن است. خرابی موتور یخچال مشکل رایجی است که بسیاری از مشتریان با آن مواجه هستند و اغلب منجر به پرداخت هزینه های بسیار زیاد میشود. اصلی ترین مواردی که باعث خراب شدن موتور یخچال میشود را میتوان نوسانات برق، باز ماندن بیش از حد درب یخچال، گرد و غبار بیش از حد موتور، خرابی سیم پیچ موتور و گرم بودن بیش از حد دمای محیط دانست.

استفاده از محافظ برق برای یخچال، استفاده صحیح از یخچال، تعمیر و نگهداری منظم مانند تمیز کردن کویل ها و بررسی واشر درب و همچنین کنترل دمای محیط میتوانداز خرابی موتور یخچال تا حد زیادی کمک کند.

۶- خرابی برد اصلی یخچال و فریزر

یکی از مشکلات رایج یخچال و فریزر که بسیاری از مشتریان ممکن است با آن مواجه شوند خرابی برد اصلی دستگاه است. نوسانات برق، قدیمی بودن دستگاه یا ضربه خوردن هنگام جابجایی میتواند موجب خرابی برد اصلی یخچال فریزر بشود. هنگامی که برد اصلی از کار بیفتد، می تواند منجر به مشکلاتی مانند عدم کنترل دمای یخچال، عدم پاسخگویی یخ سازها و خرابی پنل های نمایش شود. خرابی برد اصلی یخچال یکی از مشکلات رایجی است که برای برطرف کردن آن باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

۷- خرابی کمپرسور

یکی دیگر از مشکلات رایج در یخچال ها خرابی کمپرسور است. کمپرسور وظیفه گردش مبرد در سراسر سیستم را بر عهده دارد تا غذای شما را سرد نگه دارد. اگر کمپرسور از کار بیفتد، ممکن است متوجه شوید که یخچال شما به خوبی خنک نمی شود یا صداهای عجیبی تولید می کند. برای تعمیر یا تعویض کمپرسور برای جلوگیری از باید حتما به تعمیرکار مراجعه شود و تعمیر یا تعویض کمپرسور توسط متخصص تعمیرات لوازم خانگی انجام بشود.

۸- خاموش شدن ناگهانی یخچال و فریزر

خاموش شدن ناگهانی یخچال فریزر شما ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. اصلی ترین مواردی که منجر به خاموش شدن یخچال در هنگام کار بشود خرابی سیم دستگاه، خرابی برد اصلی دستگاه، نیم سوز شدن موتور یخچال، یا نوسانات برق است. اگر یخچالتان حین کار کردن خاموش میشود ابتدا بررسی کنید که سیم و پریز برق مشکلی نداشته باشند و یخچال به درستی به برق وصل شده باشد. در صورتی که مشکل از سیم و پریز برق نبود سریعا درخواست تعمیرکار یخچال در منزل دهید تا تعمیرکار برای بررسی و رفع مشکل یخچال و فریزر شما عازم محل بشود.

۹- خرابی آبسردکن و یخ ساز

یکی دیگر از مشکلاتی که در یخچال و فریزر های امروزی بوجود می‌آید خرابی آبسردکن یا خرابی یخ ساز یخچال است. خرابی آبسرد کن میتواند به علت سوختن فیوز ها، مشکلات برد اصلی و خرابی پمپ آب باشد. خرابی یخ ساز ممکن است به علت خرابی شیر برقی، انسداد یا یخ زدن لوله های یخچال و یا خراب شدن فیوز دستگاه باشد. به منظور بررسی دقیق و تعمیر یخ ساز یخچال و فریزر باید درخواست تعمیرکار یخچال بدهید.

۱۰- یخ زدن لوله های پشت یخچال

یکی از مشکلات رایج یخچال که ممکن است بسیاری از افراد از آن مطلع نباشند، یخ زدن لوله های پشت یخچال است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که کویل‌های کندانسور کثیف هستند و باعث می‌شود آنها سخت‌تر کار کنند و هوای سرد اضافی ایجاد کنند که باعث یخ زدن لوله‌ها می‌شود. این مشکل میتواند منجر به عدم خنک شدن مناسب یخچال بشود و برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌های پشت یخچال، تمیز کردن منظم کویل‌های کندانسور و اطمینان از جریان هوای مناسب در اطراف دستگاه مهم است.

نتیجه گیری

یخچال و فریزر های امروزی ممکن است با کوچیک ترین نوسانات برقی دچار ایراد بشوند. پس حتما دقت کنید که از محافظ برق سر راه یخچال و فریزر خود استفاده میکنید. همچنین استفاده درست و تمیز کردن یخچال میتواند از بروز بسیاری از مشکلات در یخچال و فریزر به شما کمک کند. اگر برای یخچال و فریزر شما مشکلی پیش آمده میتوانید با تعمیرخونه تماس بگیرید تا مشکل یخچال و فریزر شما را در کوتاه ترین زمان برطرف کنیم.

 

 

به این صفحه امتیاز دهید

۲ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *