علت بوی بد یخچال و راهکار برطرف کردن

بوی بد یخچال یکی از آزار دهنده ترین مشکلاتی هست که میتونه شما رو اذیت کنه! به همین علت تصمیم گرفتیم دلایلی که موجب بوی بد یخچال میشود را در این مقاله بررسی کنیم. همچنین در این مقاله موثر ترین راهکارها برای برطرف کردن مشکل بوی بد یخچال را به شما ارائه خواهیم داد. پس اگر شما هم از مشکل بوی بد یخچال خود رنج میبرید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

علت بوی بد یخچال از چیست؟

مهم ترین دلیلی که موجب بوی بد یخچال میشود فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال است. مواد غذایی مختلف شامل سبزیجات، میوه و حتی باقی مانده های غذا پس از اینکه فاسد بشوند از خود بوی بسیار بدی ایجاد خواهند کرد که عامل اصلی بروز بوی بد در یخچال خواهد بود. اما مشکل بوی بد یخچال گاهی اوقات بدلیل فاسد شدن غذا نیست، در ادامه مهم ترین عامل هایی که باعث بوی بد یخچال خواهند شد را بررسی خواهیم کرد.

چرا یخچال بوی بد میدهد

۱- فاسد شدن غذا

همانگونه که گفتیم مهم ترین عامل بوی بد یخچال است. برای اینکه یخچال بوی بد نگیرد باید از فاسد شدن یا قرار دادن مواد غذایی مختلف، میوه و سبزیجات در یخچال خودداری کنید یا اینکه مواد غذایی را درون ظرف های در بسته قرار دهید.

۲- کثیف شدن یخچال

همیشه ممکن است هنگام برداشتن غذا، مایعات یا سایر مواد غذایی از یخچال مقداری از آن درون یخچال بریزد. پاک نکردن و جمع آوری نکردن خورده غذاها یا مایعاتی که درون یخچال میریزد میتواند باعث بوجود آمدن بوی بسیار بدی بشود که برای شما آزار دهنده است. همچنین این بوی بد روی کیفیت سایر مواد غذایی که در یخچال نگهداری میکنید تاثیر خواهد گذاشت.

۳- قرار دادن مواد غذایی در ظرف بدون درب

یکی دیگر از عامل های بوجود آمدن بوی بد در یخچال قرار دادن غذا یا مواد غذایی که بوی بد و تند دارند در ظرف های بدون درب است. هنگامی که قصد نگه داری مواد نیمه آب پز یا باقی مانده غذا را دارید بهتر است آنها را در ظرف های درب دار قرار دهید تا از بروز بوی بد در یخچال جلوگیری شود.

۴- تمیز نکردن یخچال و فریزر

تمیز نکردن یخچال یکی از اصلی ترین علت های انتشار بوی بد در یخچال است. پیشنهاد میکنیم حداقل ماهی یک یا دو مرتبه یخچال خود را بصورت کامل خالی کنید و تمامی قسمت های آنرا نظافت کنید.

۵- نگهداری مواد غذایی

نگهداری برخی مواد غذایی همچون مرغ، ماهی، پیاز، مواد آبپز شده و از این قبیل مواد غذایی در یخچال موجب ایجاد بوی نامتبوع در سایر مواد غذایی خواهد شد. بهترین راه برای نگهداری این نوع مواد غذایی قرار دادن در ظرف های درپوش دار یا قرار دادن در فریزر است.

۶- عدم استفاده از یخچال

یکی از دلایل مهم بوجود آمدن بوی بد در یخچال عدم استفاده و عدم باز کردن درب یخچال برای مدت طولانی است. اگر یخچال شما دارای مواد غذایی باشد و درب آن به مدت طولانی باز نشود ضمن خراب شدن و فاسد شدن مواد غذایی، بوی بد یخچال شما را فرا خواهد گرفت. اما اگر یخچال شما خاموش باشد و هیچ مواد غذایی هم داخل آن نباشد و درب آن بسته باشد باز هم بوی بسیار بد و نامطبوعی در سراسر یخچال شما پخش خواهد شد که در ادامه نحوه جلوگیری و برطرف کردن مشکل بوی بد یخچال را به شما خواهیم گفت.

راهکارهایی برای برطرف کردن بوی بد یخچال

اگر شما هم از بوی بد یخچال اذیت شده اید بهترین راهکار هایی که میتوانید به سادگی مشکل بوی بد یخچال را برطرف کنید را به شما خواهیم گفت. تمامی راهکار هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد تست شده اند و تنها تفاوت آنها در مدت زمان رسیدن به نتیجه مطلوب است و میتوانید از هر کدام از روش ها که دوست دارید استفاده کنید.

راهکار رفع بوی بد یخچال

از بین بردن بوی بد یخچال با ذغال کربن

از زمان قدیم اکثر افراد با قرار دادن تکه های ذغال درون یخچال برای ازبین بردن بوی بد یخچال اقدام میکردند. قرار دادن ذغال درون یخچال برای از بین برد بوی بد آن بسیار موثر است. البته برای اینکه نتیجه بهتری بدست بیاورید بهتر است بجای ذغال عادی از ذغال های کربن استفاده کنید. ذغال کربن در جلوگیری از بوی بد یخچال و رفع بوی بد درون یخچال بسیار موثر است. برای اینکار فقط کافیست مقداری ذغال کربن را درون ظرفی در یخچال قرار دهید تا از شر بوی بد یخچال خود به راحتی خلاص بشوید.

از بین بردن بوی بد یخچال با لیمو یا آبلیمو

یکی از موثرترین مواد غذایی که میتواند به از بین رفتن بوی بد یخچال کمک کند آبلیمو یا لیموی تازه است. برای اینکه از شر بوی بد یخچال خود خلاص بشوید کافیست یک یا چند لیموی تازه را نصف کنید و درون ظرفی قرار دهید . سپس کمی لیمو ها را بفشارید تا مقداری از آب آن درون ظرف بریزد و به مدت چند ساعت درون یخچال بگذارید و سپس آنرا با لیموی تازه جایگزین کنید. همچنین میتوانید بجای لیموی تازه از آبلیمو استفاده کنید و به نتیجه مشابه برسید.

از بین بردن بوی بد یخچال با جوش شیرین

یکی از موادی که میتوانید با استفاده از آن در سریع ترین زمان ممکن بوی بد یخچال را از بین ببرید جوش شیرین است. برای از بین بردن بوی بد یخچال با جئش شیرین فقط کافیست دو قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یک لیوان آب بریزید و هم بزنید تا محلول جوش شیرین بدست بیاید. برای بهتر شدن نتیجه کار میتوانید چند قطره آبلیمو یا سرکه سفید را به آن اضافه کنید. سپس فقط کافیست برای چند ساعت محلول جوش شیرین را درون یخچال قرار دهید تا بوی بد یخچال به سرعت از بین برود.

از بین بردن بوی بد یخچال با نوشابه

بله نوشابه یکی از موثر ترین مواد در از بین بردن بوی بد لوازم خانگی است و میتوانید با استفاده از آن به آسانی بوی بد یخچال خود را ازبین ببرید. بدین منظور فقط کافیست دو لیوان نوشابه را درون یک ظرف بریزید و در یخچال قرار دهید تا بوی بد یخچال شما محو بشود.

از بین بردن بوی بد یخچال با سیب زمینی

آخرین راهکار موثری که در این مطلب برای از بین بردن بوی بد یخچال به شما معرفی خواهیم کرد استفاده از سیب زمینی است. برای از بین بردن بوی بد یخچال با استفاده از سیب زمینی فقط کافیست یک یا دو عدد سیب زمینی را پوست بکنید و آنرا به چند قسمت تقسیم کنید. سیب زمینی ها را در نقاط مختلف یخچال خود قرار دهید تا به راحتی بوی بد یخچال را به خود جذب کند و شما را از شر بوی بد یخچالتان راحت کند.

نتیجه گیری

برای جلوگیری از بوی بد یخچال فقط کافیست یخچال خود را ماهی یک یا دو مرتبه تمیز کنید و از نگه داشتن مواد غذایی مانند مرغ، گوشت، مواد غذایی آب پز در یخچال به مدت طولانی خودداری کنید. در صورتی که یخچال شما بوی بد و نامطبوعی دارد میتوانید از راهکار هایی که در این مطلب برایتان قرار دادیم استفاده کنید. اگر شما هم راه موثری برای ازبین بردن بوی بد یخچال میشناسید در قسمت نظرات آنرا اضافه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *