علت صدای زیاد ماشین لباسشویی بوش ، ال جی ، سامسونگ

در ادامه بررسی مشکلات رایج ماشین لباسشویی به مشکل دردسر ساز سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی مخصوصا ماشین های لباسشویی سامسونگ ، بوش ، ال جی خواهیم پرداخت و علت سر و صدای زیاد این ماشین لباسشویی ها را بررسی و روش رفع این مشکل را به شما خواهیم گفت.

اصولا ماشین لباسشویی را میتوان بعنوان یکی از لوازم پر سر و صدای هر خانه به حساب آورد اما گاهی صدای شنیده شده از لباسشویی غیر عادی بوده و بدلیل خرابی قطعه یا قطعاتی درون ماشین لباسشویی رخ میدهد. در این مقاله همه مواردی که میتواند باعث بوجود آمدن این مشکل بشوند را بررسی خواهیم کرد.

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی

قبل از آنکه علت صدای زیاد ماشین لباسشویی بخاطر خراب بودن قطعه یا قطعاتی از آن را بررسی کنیم باید ابتدا ماشین لباسشویی خود را چک کنید که در سطح همواری قرار گرفته باشد و از گیر کردن جسم خارجی درون محفظه خشک کن یا درون لباسشویی خود مطمئن شوید. سپس مواردی را که در ادامه خواهیم گفت را بررسی کنید تا عامل تولید صدای ناهنجار در ماشین لباسشویی خود را بیابید.

ماشین لباسشویی در حالت عادی سر و صدای زیادی هنگام کار از خود تولید میکند که این امر در همه ماشین های لباسشویی عادی است ، اما در بعضی مواقع صدای به گوش رسیده متفاوت است و نشان دهنده وجود مشکلی در نحوه کار کرد ماشین لباسشویی شما خواهد بود. صدا های مختلفی که از ماشین لباسشویی بدلیل خرابی قطعه یا قطعاتی درون دستگاه ممکن است به گوش شما برسند به شرح زیر میباشند.

حتما بخوانید : بهترین ماشین لباسشویی سال ۲۰۲۰

صدای خرخر کردن لباسشویی

هنگامی که راه لوله تخلیه ماشین لباسشویی مسدود باشد دستگاه هنگام کار کردن (خالی شدن آب) از خود صدای غیر عادی (خرخر) تولید کرده و باید لوله تخلیه آب ماشین لباسشویی خود را بررسی کرده و در صورت انسداد آن را رفع کنید تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کرده باشید. انسداد لوله تخلیه ممکن است باعث ترکیدن آن شده و مشکلات جدی تری را برای دستگاه شما بوجود آورد.

صدای وزوز ماشین لباسشویی

اگر هنگام کارکرد ماشین لباسشویی از آن صدای وزوز یا هووووم به گوشتان رسید باید پمپ ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید. این صدا معمولا بدلیل گیر کردن جسم خارجی در پمپ ماشین لباسشویی به گوش میرسد و ممکن است باعث سوختن پمپ ماشین لباسشویی شما بشود.

صدای کلیکی لماشین لباسشویی

اگر هنگام کار از ماشین لباسشویی خود صدای کلیکی مانند شنیدید این اتفاق میتواند ناشی از گیر کردن جسم کوچکی مانند سکه یا سنجاقی درون واشر تخلیه یا لاستیک دور درب لباسشویی باشد. باید سریعا این دو قسمت را مورد بررسی قرار دهید و اگر جسم خارجی در این دو قسمت وجود داشت آن را بردارید تا از رسیدن آسیب به ماشین لباسشویی جلوگیری شود. پیشنهاد میشود قبل از قرار دادن البسه خود درون ماشین لباسشویی ابتدا آن ها را بررسی کنید و اگر جسمی درون لباس ها وجود داشت آن را برداشته تا مشکلی برای دستگاه پیش نیاید.

حتما بخوانید : برد الکترونیکی لباسشویی ، تعویض ، تعمیر

صدای جیرجیر ماشین لباسشویی

هنگامی که ماشین لباسشویی خود را بیش از حد ظرفیت آن پر میکنید یا ماشین لباسشویی شما در سطح نامسطحی قرار گرفته باشد این صدا را هنگام کار خواهید شنید.

در برخی موارد ممکن است وجود این صدا به سادگی دو مورد بالا نباشد و صدای تولید شده بدلیل خرابی قطعاتی همچون تسمه ، کمک فنر ها ، بلبرینگ های موتور ، موتور کوپلینگ لباسشویی ، پمپ ، دریچه یا شیر تخلیه باشد و باید توسط تعمیرکار مجرب مورد بررسی قرار بگیرد و مشکل بوجود آمده با تعمیر یا تعویض قطعه خراب رفع شود تا از بروز آسیب دیدگی بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

صدای تق تق ماشین لباسشویی

یکی از علت های شنیدن این صدا پر بودن بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی است. همچنین تراز نبودن سطحی که لباسشویی روی آن قرار دارد نیز میتواند موجل تولید این صدا باشد. اما در مواردی که این صدا بدلیل خرابی قطعات درون لباسشویی است باید پولی ، بلبرینگ ها ، موتور لباسشویی و موتور تخلیه دستگاه مورد بررسی قرار بگیرند تا اگر صدای بوجود آمده بدلیل خرابی این قطعات است مشکل سریعا برطرف شود.

تعمیر لوازم خانگی کاری تخصصی و نیازمند تجربه است. پیشنهاد میکنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات متعدد از سپردن لباسشویی خود به تعمیرکاران و مراکز غیر مجاز جدا خودداری نمایید.

تا اینجا صداهای غیر عادی که ممکن است لباسشویی شما هنگام کار از خود تولید کند را بررسی کردیم و چند مورد از قطعاتی که میتواند باعث بوجود آمدن مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی باشد را بررسی کردیم. اکنون قطعات مهم ماشین لباسشویی را بررسی خواهیم کرد تا اگر مشکل صدای زیاد بدلیل خرابی این قطعات باشد آشنایی لازم را با این قطعات و نحوه کارکرد آنها داشته باشید.

دریچه ورودی آب لباسشویی

با گذشت زمان رسوبات موجود در آب شهری میتواند باعث خرابی یا انسداد دریچه ورودی آب به لباسشویی شده و هنگامی که لباسشویی شما در حال پر شدن است صدای زیادی را از خود تولید کند. در این شرایط باید نسبت به تعویض این قطعه اقدام شود.

کلاچ لباسشویی

وظیفه کنترل سرعت چرخش دیگ ماشین لباسشویی با کلاچ آن است و این قطعه که کانال ارتباط بین گیربکس و دیگ داخلی است با گذشت زمان فرسوده شده و کارایی خود را از دست خواهد داد و هنگام کار صدای زیادی را از لباسشویی خود خواهید شنید. این قطعه قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود تا لباسشویی شما به حالت اولیه خود کارکرد بدون عیب و نقصی را داشته باشد.

حتما بخوانید : مشکلات رایج لباسشویی ، بررسی ، عیب یابی

پمپ تخلیه و موتور پمپ

وظیفه پر کردن و تخلیه آب درون دیگ با پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. این پمپ دارای موتور و تسمه هایی است که با اسمبل شدن صحیح کنار یکدیگر وظیفه انتقال آب درون دیگ را انجام میدهند و بدیهی است در صورت خرابی قطعات درون پمپ عملیات انتقال آب به درستی انجام نخواهد گرفت و سر و صدای زیادی تولید خواهد شد. در برخی موارد امکان تعمیر پمپ وجود دارد و نیازی به تعویض کامل نیست اما با بررسی کارسناسان و تعمیرکاران اگر تضخیص به تعویض پمپ باید شما ناچار به خرید پمپ مجدد خواهید بود.

تسمه

در برخی از مدل های لباسشویی برای اتصال موتور لباسشویی به شفت یا سبد شستشو از تسمه استفاده میشود و با گذشت زمان ممکن است تسمه لباسشویی خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

کمک فنر

ماشین لباسشویی های درب از جلو دارای تعدادی کمک فنر هستند که وظیفه کاهش یا جذب ارتعاشات دیگ هنگام چرخش را بر عهده دارند. خرابی یا ضعیف شدن کمک فنر ها موجب خواهد شد تا تکان های دیگ به خوبی جذب نشده و باعث خرابی قطعات مختلفی در ماشین لباسشویی بشود.

حتما بخوانید : تعمیر لباسشویی

قطعات دیگری مانند کوپلینگ موتور در برخی از مدل های لباسشویی درب از جلو وجود دارد که در صورت خرابی میتواند علت تولید صدای زیاد ماشین لباسشویی های ال جی ، بوش ، سامسونگ و سایر برند ها باشد.

خرابی موتور لباسشویی

خرابی موتور ماشین لباسشویی بحث پیچیده ای است که باید در مقاله ای مجزا نسبت به آن پرداخت اما میتوان گفت که بیش از ۴۰ درصد از صداهای ناهنجار بوجود آمده میتواند بدلیل بروز مشکل در موتور یا قطعات متصل به آن باشد.

قطعاتی همچون پولی موتور ، تسمه ، بلبرینگ ها یا لرزش گیر های موتور که در صورت خرابی هرکدام از آنها شاهد بروز مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی خواهیم بود و برای رفع این مشکل باید توسط تعمیرکاران متخصص قسمت های مختلف مورد بررسی قرار بگیرند تا قطعه خراب را تشخیص و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنند.

همچنین خرابی قطعه مهم دیگری مانند گیربکس لباسشویی میتواند موجب تولید صدای زیاد هنگام کار لباسشویی باشد. گیربکس ماشین لباسشویی در گذر زمان و پس از گذشت مدت زمان زیاد از عمر مفید ماشین لباسشویی فرسوده شده و نیاز به تعویض آن خواهد بود.

نتیجه گیری

خرابی قطعات مختلفی در ماشین لباسشویی میتواند موجب تولید صدای ناهنجار هنگام کارکرد آن باشد. اگر هنگام استفاه از لباسشویی خود صدای غیر عادی از آن به گوشتان رسید ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کرده و سپس با تعمیرکار متخصص و مجاز تعمیرات لباسشویی تماس بگیرید تا مشکل بوجود آمده را بررسی و رفع نمایند.

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی های ال جی ، سامسونگ و بوش بیشتر بدلیل خرابی یکی از قطعات ذکر شده در این مقاله است اما عیب یابی و رفع مشکل باید توسط تعمیرکاران کاربلد انجام بگیرد تا از رسیدن آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.


به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم جهت شرکت در قرعه کشی های تعمیرخونه از پیج اینستاگرام تعمیرخونه بازدید کرده و برای استفاده از آموزش های ویدیویی ما به کانال آپارات تعمیرخونه سر بزنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

۱۷ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *