علت صدای زیاد چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی از لوازم پر سر و صدای آشپزخانه است و صدای زیاد این دستگاه عادی است ، اما در صورت تغییر صدا و بیشتر شدن آن یا صداهای غیر عادی هنگام چرخ کردن گوشت باید نسبت به بررسی آن اقدام شود. شاید از خود بپرسید علت صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا تمامی عوامل که دلیل صدای زیاد چرخ گوشت در حین کار کار است را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

چرخ گوشت ها انواع متفاوتی دارند ، چرخگوشت های صنعتی بزرگ که بیشتر در کارخانه ها یا رستوران ها استفاده میشود و ابعاد بزرگتر و موتور قوی تری نسبت به چرخ گوشت های خانگی دارند. نوع دوم چرخ گوشت های خانگی هستند که در منزل هر کدبانو ایرانی یافت میشود. نوع سوم چرخ گوشت های دستی هستند که فاقد موتور هستند و طراحی بسیار ساده ای داشته و با چرخاندن اهرم آن عملیات چرخ کردن مواد مختلف را انجام میدهند و در ابعاد و جنس های مختلفی تولید میشوند.

علت صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟

اما دلیل صدای زیاد چرخ گوشت چیست؟ چرا برخی چرخ گوشت ها در حین کار صدای غیر عادی از خود تولید میکنند؟ در ادامه تمامی موارد مربوط به خرابی چرخگوشت را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا پس از خواندن این مقاله قادر به تشخیص مشکل چرخ گوشت خود باشید. همچنین میتوانید مقالات مشکلات رایج چرخ گوشت و علت روشن نشدن چرخ گوشت  را نیز مطالعه و در پایان اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات آنرا مطرح کنید تا کارشناسان تعمیرخونه به آن پاسخ بدهند.

چرخ کردن گوشت استخوان دار

اولین عاملی که میتواند موجب بروز صدای بلند و ناهنجار در حین کار باشد چرخ کردن گوشت های استخوان دار است. بهتر است با چرخگوشت های خانگی که قدرت موتور کمتری دارند گوشت های استخوان دار چرخ نکنید این کار باعث شکستن تیغه ، شبکیه و چرخ دنده های چرخ گوشت خواهد شد. استفاده صحیح از دستگاه و رعایت چند نکته ساده میتواند از خراب شدن چرخ گوشت شما جلوگیری کرده و عمر مفید دستگاه شما را افزایش دهد.

چرخ کردن حجم زیاد گوشت

در برخی موارد با استفاده طولانی مدت از چرخ گوشت و ریختن تکه های بزرگ گوشت در دستگاه موجب داغ شدن بیش از حد دستگاه خواهید شد. در این شرایط فشار وارد شده به موتور دستگاه بیش از حد خواهد بود و موتور دستگاه صدای غیر عادی خواهد داد. پیشنهاد میشود هنگام چرخ کردن مقدار زیادی گوشت ، ابتدا گوشت را به تکه های کوچک تر تقسیم کرده و سپس در چند نوبت عمل چرخ کردن را انجام دهید و فرصت استراحت و خنک شدن به چرخ گوشت خود دهید تا از سوختن موتور آن جلوگیری شود.

همچنین پیشنهاد میشود از چرخ کردن گوشت گرم خودداری کنید تا هم گوشت به خوبی چرخ شود هم فشار کمتری به موتور دستگاه وارد شود.

آسیب فیزیکی چرخ گوشت

در برخی موارد با افتادن چرخ گوشت از ارتفاع یا وارد شدن ضربه به دستگاه موجب تغییر ظاهر فیزیکی دستگاه شده یا موجب جابجا شدن مونتاژ اصلی قطعات دستگاه شده و هنگام کار دستگاه عملکرد صحیح خود را از دست داده و این میتواند دلیل صدای بلند چرخگوشت شما باشد.

همچنین باید محل قرارگرفتن چرخگوشت در سطح صاف باشد تا عملکرد دستگاه با اختلال مواجه نشود. سعی کنید ازضربه زدن یا افتادن چرخ گوشت خودداری کنید تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری کنید.

هرگاه برای چرخ گوشت شما مشکلی پیش آمد میتوانید با چند کلیک و در کوتاه ترین زمان درخواست ثبت تعمیر چرخ گوشت خود را برای تعمیرخونه ارسال کرده و پیک رایگان تعمیرخونه برای دریافت دستگاه معیوب شما رهسپار منزل یا محل کار شما خواهد شد و پس از دریافت دستگاه آنرا جهت تعمیر به نزدیک ترین نمایندگی تعمیرخونه منتقل خواهد کرد تا عملیات تعمیر آن انجام شود ، پس از فرایند تعمیر مجددا پیک تعمیرخونه رایگان دستگاه شما را با ضمانت نامه شرکتی تعمیرات به شما درب منزل یا محل کارتان تحویل خواهد داد. تعمیر تخصص ماست!

وجود جسم خارجی درون دستگاه

در برخی موارد با بازکردن چرخ گوشت متوجه وجود جسم خارجی درون دستگاه یا درون شبکیه آن میشویم. یکی از دلایل صدای غیر عادی دستگاه هنگام کار میتواند وجود جسم خارجی درون چرخ گوشت باشد که باید توسط تعمیرکاران متخصص دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی اوقات بر اثر ضربه قطعه ای از درون دستگاه جدا شده و درون چرخ دنده ها گیر میکند و دلیل صدای بلند چرخگوشت در حین کار میشوذ. از آنجا که این موارد میتواند فشار زیادی به موتور دستگاه وارد کنند به شما پیشنهاد میکنیم در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی به سرعت دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید و نسبت به ارسال درخواست تعمیرکار اقدام نمایید تا چرخ گوشت شما توسط تکنسین های با تجربه تعمیرخونه مورد بررسی و تعمیر قرار بگیرد.

دلیل صدای بلند چرخ گوشت

چرخ دنده ها و گیربکس چرخگوشت

یکی از مهم ترین قسمت های چرخ گوشت پس از موتور آن ، قسمت چرخ دنده ها و گیربکس آن است که ممکن است با فشار بیش از حد به آن چرخ دنده ها ساییده شده یا ترک خورده و حتی بشکنند و این میتواند علت صدای زیاد چرخ گوشت شما باشد. همچنین خشک بودن این چرخ دنده ها نیز میتواند در حین کار کردن دستگاه صدای بیش از حدی تولید کنند.

پس از بررسی متخصص تعمیرکار در صورت نیاز به تعویض چرخ دنده معیوب تعویض شده و گریس کاری خواهد شد و در جایگاه خود قرار گرفته و دستگاه شما مانند روز اول بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه میدهد.

یکی دیگر از عوامل تولید سر و صدای زیاد در چرخ گوشت خرابی یاتاقان موتور چرخ گوشت است که با تعویض آن دستگاه مانند روز اول بدون ایجاد صدای زیاد با قدرت قبل به کار خود ادامه خواهد داد. همچنین متخصصان جعبه دنده چرخگوشت ها را هم مورد بررسی قرار خواهند داد تا در صورت مشاهده خرابی قطعه مربوطه تعویض شود.

خرابی فن چرخگوشت

یکی دیگر از مواردی که میتواند علت صدای بلند چرخ گوشت باشد خرابی یا هرز شدن فن (پروانه خنک کننده) باشد. پس از استفاده طولانی مدت از دستگاه ممکن است فن دستکاه که وظیفه خنک کردن موتور چرخگوشت و تهویه هوای درون آنرا دارد ساییده شده باشد یا حتی دچار ترک خوردگی و شکستگی شده باشد. که با تعویض یا تعمیر فن میتوانید این مورد را رفع کنید تا دستگاه شما مانند روز اول عملکرد صحیح خود را ادامه دهد.

خرابی عایق موتور چرخ گوشت

پس از گذشت مدت زیاد و کارکرد بالای چرخگوشت عایق موتور که وظیفه کاهش صدای موتور دستگاه را بر عهده دارد کم کم از بین رفته و پس از گذشت مدت زمانی از عمر دستگاه ممکن است صدای آن بیشتر شده باشد. این مورد بدلیل خرابی هیچ یک از قطعات داخلی دستگاه نبوده و تنها با عایق کاری مجدد موتور چرخ گوشت میتوان از منتقل شدن صدای زیاد آن به بیرون هنگام کار جلوگیری کرد.

همچنین در نظر داشته باشید بعد از مدت طولانی از عمر دستگاه و استفاده طولانی مدت از آن نیاز هست دستگاه خود را سرویس کرده تا عمر مفید دستگاه بیشتر بشود. هنگام سرویس چرخگوشت تمیزکردن قسمت های مختلف ، بازدید چرخ دنده ها ، گیربکس و جعبه دنده چرخ گوشت و روغن کاری (گریس کاری) بخش های مختلف صورت میگیرد و در صورت نیاز به تعویض قطعات فرسوده آنها را جایگزین خواهیم کرد تا دستگاه شما مانند روز اول به کار خود ادامه دهد این موارد نیز دلیل صدای زیاد چرخ گوشت در حین کار خواهد بود و با انجام موارد گفته شده میتوان صدای زیاد چرخ گوشت را کاهش داد.

خلاصه مقاله

موارد مختلف و عوامل مختلفی میتواند دلیل افزایش صدای زیاد چرخ گوشت باشد. در این مقاله سعی شد مهم ترین و عمده ترین مواردی که میتوانند دلیل صدای بلند چرخ گوشت باشند مورد بررسی قرار بگیرد. باید بدانید عیب یابی و تعمیرات لوازم خانگی بخصوص تعمیر چرخگوشت کاری تخصصی است و نباید هرگز خودتان نسبت به باز کردن چرخ گوشت خود اقدام کنید. حتی باید دقت داشته باشید چرخ گوشت خود را برای بررسی و تعمیرات به مراکز معتبر تحویل داده تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری شود.

تعمیرخونه با فراهم کردن ثبت درخواست اینترنتی این امکان را برای شما فراهم کرده تا بدون مراجعه حضوری تمام مراحل تعمیرات لوازم خانگی خود را با تلفن همراه خود کنترل کنید و در ایام کرونا در خانه بمانید.

همچنین میتوانید با مراجعه به شبکه های اجتماعی تعمیرخونه نظیر اینستاگرام از تخفیف ها و مطالب مختلف ما استفاده کنید یا با مراجعه به کانال آپارات تعمیرخونه از آموزش های تصویری تعمیرخونه بهره مند شوید.

در انتهای این صفحه میتوانید نظرات و یشنهادات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و سوالات خود را در مورد خرابی چرخ گوشت خود از کارشناسان ما بپرسید تا به آن پاسخ دهیم.


۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

۲۰ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *