علت روشن نشدن چرخ گوشت

چرخ گوشت یک وسیله کاربردی در آشپزخانه هر کدبانو ایرانی است. مانند سایر لوازم آشپزخانه این دستگاه هم ممکن است دچار عیب شده و مشکلاتی در آن بوجود آید. یکی از رایج ترین مشکلات چرخگوشت ها روشن نشدن آنهاست که در این مقالع قصد داریم علت روشن نشدن چرخ گوشت و راه حل رفع این مشکل را برای شما توضیح دهیم. پس از خواندن این مقاله قادر به پاسخ به این سوال که: چرا چرخ گوشت روشن نمیشود ؟ خواهید بود.

از مهم ترین مواردی که میتواند باعث روشن نشدن چرخ گوشت شود میتوان به عدم وجود برق در پریز یا سیستم چرخ گوشت ، خراب شدن سیم دستگاه ، اتصالی و خرابی در مدار دستگاه ، خرابی موتور و یا خرابی اتصالات داخلی در چرخ گوشت های مختلف نام برد که در ادامه هریک از این موارد را به تفضیل برای شما توضیح خواهیم داد.

علت روشن نشدن چرخ گوشت چیست؟

همیشه برای شما پیش آمده که دستگاه برقی تان خاموش شده و نمیدانید چیکار کنید ، آیا آن را به تعمیرکار نشان دهید یا خودتان در منزل مشکل آن را رفع کنید! در مورد چرخ گوشت باید بدانید که ابتدا با بررسی چند نکته میتوانید عیب حدودی دستگاه را تشخیص داده و سپس نسبت به تعمیر آن توسط تعمیرکار متخصص و مراکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی اقدام کنید. چنانچه میخواهید از سایر مشکلات رایج چرخ گوشت خود مطلع شوید مقاله مشکلات رایج چرخ گوشت را مطالعه نمایید.

روشن نشدن چرخ گوشت بدلیل عدم وجود برق در پریز

باید بدانید که چرخ گوشت یک وسیله پر مصرف برقی است که فشار زیادی به سیستم برق محل استفاده وارد میکند و باید دوشاخه چرخ گوشت را به پریزی وصل کنید که اطمینان دارید در آن از سیم های با کیفیت و قطر مناسب استفاده شده باشد. بهرحال در برخی موارد پیش آمده که بدلیل فشار زیادی که چرخ گوشت به پریز برق و سیستم برق آورده فیوز پریده باشد یا سیم های درون پریز آب شده باشد و با توجه به این مشکل چرخ گوشت روشن نشود ، ابتدا بهتر است به راحتی با فاز متر وجود برق در پریز را امتحان کنید یا یکی دیگر از لوازم برقی خود را در آن پریز تست نمایید تا از وجود برق در سیستم پریز مطمئن شوید.

خرابی سیم چرخ گوشت

در مرحله دوم باید سیم و دوشاخه چرخ گوشت را مورد بررسی قرار بدهید ، برای اینکار ابتدا چرخ گوشت را از برق بکشید و سیم آنرا بررسی کنید که پارگی یا خم شدگی نداشته باشد ، همچنین دوشاخه آن را بررسی و از اتصال صحیح سیم به پایه های دوشاخه مطمئن شوید. در برخی موارد چرخگوشت هایی که برای تعمیر در مرکز تعمیراتی تعمیرخونه پزیرش شده اند تنها با تعویض دوشاخه و سیم دستگاه مشکلشان حل شده است.

اگر میخواهید سیم چرخگوشت شما دچار خرابی نشود بهتر است پس از هر بار استفاده آنرا جمع کنید ، برای کشیدن سیم از پریز برق حتما دوشاخه آنرا بگیرید و از کشیدن سیم جلوگیری کنید ، دستگاه را با گرفتن سیم آن بلند نکنید و از قرار دادن وسایل نوک تیز و برنده روی آن خودداری کنید ، همچنین از رسیدن حرارت به سیم و داغ شدن آن پرهیز کنید.

داغ شدن بیش از حد دستگاه

در برخی موارد استفاده بیش از حد از موجب خاموشی ناگاهانی چرخگوشت و روشن نشدن آن خواهد شد که بدلیل وجود سنسور های محافظتی در دستگاه و برای جلوگیری از سوختن موتور دستگاه زمانی که چرخ گوشت بیش از حد روشن مانده و کار کند سنسور های محافظتی دستگاه فرمان خاموشی داده و تا زمان خنک نشدن آن دستگاه روشن نمیشود.

به منظور افزایش طول عمر دستگاه پیشنهاد میشود از دستگاه بمدت طولانی استفاده نکنید و برای چرخ کردن مقدار زیادی گوشت در چندین مرحله از دستگاه استفاده کرده و فرصت خنک شدن به دستگاه خود بدهید تا از خرابی چرخگوشت جلوگیری کنید. هر زمان که چرخ گوشت شما بدلیل داغ شدن بیش از حد خاموش شد آن را از پریز برق جدا کرده و صبر کنید تا دستگاه خنک شود ، مدت زمان استاندارد استفاده مداوم از چرخگوشت حد اکثر بین ۱۵ الی ۲۵ دقیقه باشد.

فشار بیش از حد به موتور چرخگوشت

در صورتی که از تکه های بزرگ گوشت یا گوشتی که استخوان در آن وحود دارد استفاده کنید فشار بیش از حد توان به موتور دستگاه وارد شده و ممکن است چرخ گوشت شما به یکباره خاموش شده و روشن نشود. با استفاده صحیح و کوتاه مدت از هر دستگاه برقی میتوانید ضمن افزایش طول عمر آن دستگاه از صرف هزینه های تعمیرات آن نیز جلوگیری کنید.

چرخ گوشت روشن نمیشود

خرابی موتور علت روشن نشدن چرخ گوشت

یکی از علت های شایع مشکل روشن نشدن چرخگوشت خرابی موتور آن است. خرابی موتور چرخگوشت عمدتا بدلیل استفاده بی رویه از دستگاه است اما در برخی موارد پس از گذشت مدت طولانی از خرید دستگاه و استفاده از آن ممکن است زغال های دستگاه ، آرمیچر یا قطب های هسته چرخ گوشت دچار خرابی شده و دستگاه شما روشن نشود. بمنظور بررسی این مورد حتما باید دستگاه خود را به نمایندگی های مجاز تعمیرات لوازم خانگی برده و توسط متخصص تعمیرات چرخ گوشت مورد بررسی قرار بگیرد.

تعمیرات لوازم خانگی بخصوص تعمیر چرخ گوشت کاری تخصصی است و به هیچ وجه نباید خودتان با باز کردن دستگاه نسبت به تعمیرات آن عمل کنید. همیشه باید لوازم خانگی معیوب خود را فقط به نمایندگی های مجاز تعمیرات لوازم خانگی برده تا زیر نظر متخصصان با تجریه عیب یابی و تعمیر صورت بگیرد. تعمیرخونه با بیش از ۳۰ سال تجربه خدمت رسانی به روش سنتی اکنون امکان ثبت درخواست آنلاین برای تعمیرات لوازم خانگی را فراهم کرده و شما میتوانید با مراجعه به وبسایت تعمیرخونه نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید تا پیک تعمیرخونه بصورت رایگان لوازم خانگی شما را درب منزل تحویل و پس از تعمیر درب منزل با ضمانت نامه معتبر شرکتی به شما تحویل دهد.

روشن نشدن دستگاه بدلیل اورلود کردن چرخگوشت

در برخی از مدل های چرخگوشت قطعه ای وجود دارد که برای محافظت از موتور پس از رسیدن به دمای خاصی دستگاه را خاموش کرده و در نتیجه چرخ گوشت روشن نمیشود. اورلود با قطع کردن جریان الکتریکی کار محافظت و جلوگیری از سوختن موتور چرخ گوشت را بر عهده دارد و خرابی این قطعه نیز میتواند موجب روشن نشدن چرخ گوشت شما شود.

از جمله دلایل خاموش شدن دستگاه توسط این قطعه میتوان موارد زیر اشاره کرد:

  • داغ شدن بیش از حد موتور چرخ گوشت بدلیل استفاده طولانی مدت
  • گیر کردن گوشت یا استخوان در چرخ گوشت
  • داغ شدن بیش از حد بدلیل قرار گرفتن دستگاه کنار یک وسیله گرمایشی
  • مسدود بودن مسیر تهویه داخلی دستگاه

وجود این قطعه باعث شده تا سوختن موتور چرخ گوشت که حکم قلب دستگاه را دارد تا حد زیادی کمتر شود اما با این حال به شما توصیه میکنیم در هنگام استفاده از دستگاه نکات گفته شده برای جلوگیری از خرابی چرخگوشت را رعایت کنید.

اتصالات داخلی چرخگوشت

این دستگاه مانند سایر لوازم خانگی دیگر دارای اتصالات (سیم کشی) متعددی است که خرابی هرکدام از آنها میتواند دلیل روشن نشدن دستگاه باشد. عمدتا قطعی اتصالات بدلیل داغ شدن بیش از حد دستگاه در حین استفاده طولانی مدت از آن است و با استفاده صحیح از آن میتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

خرابی دکمه پاور چرخ گوشت

یکی از ساده ترین مشکلاتی که میتواند موجب روشن نشدن چرخ گوشت شما شود خرابی دکمه خاموش و روشن (پاور) آن است. ممکن است اتصالات سیم به پایه های این دکمه دچار قطعی شده باشد یا این دکمه شکسته باشد و در نتیجه چرخ گوشت روشن نمیشود که پس از بررسی توسط تعمیرکار و با تعویض آن چرخ گوشت شما به راحتی تعمیر شده و قابل استفاده مجدد است.

همانگونه که میدانید تعمیرخونه با فراهم کردن پیک رایگان در سراسر تهران و کرج ، امکان حمل رایگان لوازم خانگی معیوب شما از درب منزل به کارگاه تعمیرخونه و پس از تعمیر مجددا با تحویل آن بصورت رایگان درب منزل شما در هزینه های رفت و آمد شما در ترافیک شهر تهران جلوگیری کرده است و شما به راحتی و بدون نگرانی از محدودیت های رفت آمد بدلیل ویروس کرونا میتوانید با چند کلیک ساده دستگاه خود را برای تعمیر ثبت کنید.

همچنین در نظر داشته باشید با مراجعه به وبسایت تعمیرخونه و عضویت در باشگاه مشتریان علاوه بر ۸۹ هزارتومان شارژ رایگان حساب کاربری تان میتوانید از تخفیف های مختلف نیز بهره مند شوید. همچنین میتوانید با مراجعه به شبکه های اجتماعی تعمیرخونه نظیر اینستاگرام تعمیرخونه از مطالب ، تخفیف ها و جشنواره های ما بهره ببرید. علاوه بر این در وبسایت آپارات با مراجعه به کانال آپارات تعمیرخونه میتوانید از محتوا های ویدیویی آموزشی ما بهره مند بشوید.


۵/۵ - (۲ امتیاز)

۱۶ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *