مشکلات رایج آون توستر

در این مطلب قصد داریم تا مشکلات رایج آون توستر، بررسی علت های خرابی و نحوه عیب یابی آون توستر ها را مورد بررسی قرار دهیم. امروزه آون توستر ها جزو مهمترین وسایل آشپزخانه به حساب می آیند و علاوه بر مزایای بسیار در برخی موارد ممکن است دارای معایبی نیز باشند. مانند سایر لوازم خانگی، آون توستر شما نیز ممکن است دچار ایراد و خرابی شود و در کارکرد آن اختلالی ایجاد شود.

در این مقاله قصد داریم شما را با مشکلات رایج آون توستر آشنا کنیم. قبل از اینکه برای تعمیر آون توستر به مراکز تعمیرات لوازم خانگی مراجعه کنید بهتر است ابتدا عیب دستگاه و هزینه تعمیرات آنرا بدانید تا برای تعمیر آون توستر خود به مشکل بر نخورید. برای آشنایی با مشکلات رایج آون توستر این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اصلی ترین مشکلات رایج آون توستر

در بررسی و عیب یابی آون توستر (oven toaster) که در ادامه مطلب با آن آشنا خواهید شد باید بدانید که مشکلات اصلی آون توستر ها بصورت کلی به دو دسته تقسیم بندی میشوند که دسته اول مشکلات کارکرد و برنامه آون توستر هاست و دسته دوم مشکلاتی که بخاطر خرابی قطعات آون توستر لوجود می آید. در ادامه با مشکلات اصلی عملکردی و خرابی های رایج آون توستر بیشتر آشنا خواهید شد.

آون توستر روشن نمیشود

روشن نشدن آون توستر میتواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اگر شما هم با مشکل روشن نشدن آون توستر خود روبرو شده اید باید بدانید که دلایل مختلفی میتواند موجب بروز این اشکال در سیستم آون توستر شود از اصلی ترین این دلایل میتوان به ” اشکال در پریز برق خانه ، اشکال سیم و دوشاخه آون توستر، فعال بودن قفل امنیتی (قفل کودک) ، خرابی کلید پاور دستگاه ، خرابی اتصالات داخلی آون توستر ” اشاره کرد.

عیب یابی آون توستر که روشن نمیشود (درمنزل)

 • پریز برق را بررسی کنید و دستگاه دیگری را به همان پریز که آون توستر از آن استفاده میکند متصل نمایید و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر آون توستر شما از تبدیل ۳ به ۲ برای اتصال دوشاخه به پریز برق استفاده میکند، این تبدیل را بررسی کنید و از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. ، برخی از این تبدیل ها دارای فیوز محافظ بوده و ممکن است فیوز آن سوخته باشد. همچنین دوشاخه آون توستر را نیز بررسی کنید که اگر دارای فیوز محافظ است فیوز آن سالم باشد.
 • درصورتی که با فشردن هر کلیک پیغام یکسانی را مشاهده کردید یا صدای بوقی را شنیدید بدین معنی است که قفل امنیتی (قفل کودک) آون توستر فعال شده است ، جهت غیرفعال نمودن آن باید کلید Stop/Clear را به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه فشار داده و نگه دارید تا از حالت قفل امنیتی خارج شود.
 • همچنین ممکن است خرابی کلید پاور پشت آون توستر یا دکمه روشن/خاموش جلوی دستگاه باعث روشن نشدن آون توستر شما شده باشد.
 • در برخی موارد نیز روشن نشدن آون توستر بدلیل قطع بودن اتصالات داخلی دستگاه است و برای بررسی علت های خرابی و عیب یابی آون توستر باید به مراکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی مراجعه نمایید.

علاوه بر موارد بالا که میتوانید آنها را در منزل بررسی کنید باید بدانید که دلایل دیگری مانند اتصالی برد اصلی آون توستر و همچنین سوختن برد آون توستر ممکن است باعث روشن نشدن آن بشود. برای بررسی بهتر و دقیق تر باید درخواست تعمیرکار آون توستر بدهید تا دستگاه توسط متخصصین تعمیرکار بررسی و عیب یابی بشود.

عیب یابی آون توستر oven toaster

خاموش شدن آون توستر در حین کار

گاهی وقت ها پیش می آید که آون توستر حین کار خاموش بشود. از جمله عواملی که میتواند موجب خاموش شدن آون توستر در حین کار کردن باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایراد در سوئیچ ها یا خازن های برد آون توستر
 • خرابی فن موتور آون توستر
 • خرابی صفحه کلید (تاچ پد) آون توستر
 • خرابی قفل درب آون توستر
 • اتصالی مدارات داخلی آون توستر

اگر آون توستر شما حین کار خاموش میشود باید سریعا دستگاه را از برق بکشید و با تعمیرکار تماس بگیرید. دقت داشته باشید که در این شرایط نباید از آون توستر استفاده کنید چراکه ممکن است آسیب بیشتری به دستگته برسد و هزینه تعمیرات آن بیشتر بشود.

آون توستر غذا را گرم نمیکند

اکثر مشتریانی که برای تعمیر آون توستر خود به مراکز تعمیرات مراجعه میکنند از گرم نشدن مناسب غذا در حین کار دستگاه شکایت میکنند و به عبارتی گرم نکردن رایج ترین مشکل بوجود آمده در آون توستر ها است. از اصلی ترین عواملی که باعث میشود آون توستر شما به خوبی گرم نشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی لامپ آون توستر
 • خرابی دیود و خازن های آون توستر
 • خرابی فیوز های حرارتی آون توستر
 • خرابی ترانس های ولتاژ ، خازن یا اتصالات داخلی
 • خرابی برد آون توستر
 • زیاد بودن حجم غذا
 • کثیف بودن فضای داخل آون توستر

هر یک از موارد بالا میتواند باعث گرم نشدن صحیح غذا در آون توسترباشد. اگر مشکل از لامپ ، دیود ، خازن ، برد و به طور کلی موارد داخلی دستگاه باشد باید به تعمیرکار مطمئن مراجعه و نسبت به تعویض و تعمیر دستگاه خود اقدام نمایید اما اگر دستگاه خود را به تازگی خریداری کردید زیاد بودن میزان حجم غذای قرار داده شده در آون توستریا کثیفی فضای داخلی آن باعث خوب گرم نشدن آن باشد.

سینی آون توستر نمیچرخد

اگر در حین کار سینی آون توستربه درستی نمیچرخد ممکن است به صورت صحیح آن را روی غلتک قرار نداده باشید و اگر سینی ثابت است و چرخشی ندارد مشکل میتواند از کثیف بودن و جرم گرفتی زیر سینی یا خرابی موتور گردان آون توستر باشد.

برای بررسی و عیب یابی ابتدا دستگاه را تمیز کنید سپس سینی دستگاه را روی غلتک قرار داده و لیوان آبی در مرکز سینی قرار داده و دستگاه را روشن نمایید اگر هیچ حرکتی مشاهده نکرید موتور گردان آون توستر شما خراب است یا ضعیف کار میکند و باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

روشن نشدن لامپ آون توستر

ممکن است پس از مدتی استفاده از آون توستر چراغ داخل آن کم نور بشود یا بسوزد. سوختن چراغ داخل آون توستر یکی از مشکلات رایجی است که مشتریان با دستگاه های آون توستر مواجه هستند. تعویض این چراغ کار سختی نیست و خودتان میتوانید در منزل این کار را به آسانی انجام دهید. فقط دقت داشته باشید که هنگام باز کردن و تعویض لامپ حتما دستگاه را از برق بکشید.

صدای زیاد آون توستر در حین کار

آون توستر ها نسبت به ماکروویو و ماکروفر صدای کمتری تولید میکنند اما اگر در حین کار احساس کردید که آون توستر شما صدای غیر عادی از خود تولید میکند موارد زیر را بررسی نمایید:

 • سینی آون توستر را بررسی کنید که در جای صحیح خود قرار گرفته باشد.
 • محل قرار گرفتن ریل و شفت زیر سینی را بررسی کنید.
 • شاید ظرف قرار داده شده در آون توستر بیش از حد سنگین باشد.
 • سینی ، ریل ، شفت و سطح زیر آن را بررسی کنید که جرم نداشته باشد.
 • اگر صدای تولید شده از پشت دستگاه است فن آن را بررسی کنید.

اغلب اوقات دلیل صدای زیاد میتواند از قرار گرفتن نا مناسب ریل ، سینی، جوجه گردان یا شفت آون توستر باشد یا سطح این قطعات و زیر آنها جرم گرفته باشد و در حین چرخش تولید صدا کند ، همچنین میتواند صدای تولید شده از فن دستگاه باشد. اغلب فن آون توسترتولید صدا میکند اما اگر حس کردید صدای آن بیش از حد زیاد و یا غیر عادی است باید نسبت به مراجعه به تعمیرکار جهت بررسی ، عیب یابی مشکلات ایجاد شده در آون توسترخود اقدام نمایید.

مشکلات اصلی و عیب یابی oven toaster آون توستر

دود کردن آون توستر

یکی از مشکلات رایج آون توسترها دود کردن آن بدلیل کثیف بودن و چرب بودن سطح داخلی دستگاه است و پس از تمیز کردن آن این مشکل برطرف میشود برای اطمینان پس از تمیز کردن سطح داخلی یک لیوان آب در دستگاه قرار دهید و آن را روشن کنید ، اگر مشکل برطرف نشده بود باید به تعمیرکار مراجعه کنید. در این شرایط موارد زیر میتواند باعث ایجاد دود در دستگاه شما شده باشد:

 • اتصالی کردن مدارات داخلی
 • اتصالی کردن سیم کشی دستگاه
 • نیم سوز بودن مقاومت ها ، خازن ها
 • اتصالی برد دستگاه
 • خرابی موتور گردان

باز نشدن درب آون توستر

اگر درب آون توسترشما بسته شده و باز نمیشود باید ابتدا ضامن درب را بررسی کنید ممکن است خراب شده باشد همچنین دلیل دیگر باز نشدن میتواند میکرو سوئیچ درب یا قفل آن باشد. تعویض میکرو سوئیچ و قفل درب آون توستر کمی سخت است و پیشنهاد میکنیم برای برطرف کردن این مشکل درخواست تعمیر آون توستر بدهید.

خرابی دکمه ها / کلید های آون توستر

گاهی اوقات برخی از دکمه های آون توستر یا تمامی آنها کار نمیکنند یا کارکرد اشتباهی دارند یعنی وقتی شما یک دکمه را فشار میدهید دستگاه فرمان دیگری را صادر میکند، در چنین شرایطی عوامل مختلفی میتواند باعث بروز این اشکال در دستگاه شده باشد:

 • خرابی برد تاچ پد یا خرابی صفحه کلید
 • اتصال صفحه کلید یا تاچ پد

تعویض صفحه کلید یا تاچ پد نیازمند تخصص تعمیرات دارد و بهتر است خودتان نسبت به تعویض آن اقدام نکنید. برخی آون توستر ها صفحه کلید و تاچ پد ندارند و فقط با استفاده از دو یا سه ولوم کلیه عملیات کارکرد آون توستر انجام میشود. از آنجا که آون توستر تحت شرایط گرمایی بالا کار میکند ممکن است ولوم های دستگاه که از جنس پلاستیک هستند آسیب دیده باشند و دستگاه به درستی فرمان شما را اجرا نکند.

سخن آخر

مواردی که تا به اینجا به آن اشاره کردیم از جمله اصلی ترین مشکلات رایج آون توستر ها است که ممکن است بر اثر استفاده نادرست یا در طول زمان اتفاق بیفتد. اگر آون توستر شما دچار ایراد شده است میتوانید با ارسال درخواست تعمیر آون توستر در منزل خود منتظر بمانید تا متخصصین تعمیرخونه جهت عیب یابی و تعمیر آون توستر شما عازم محل بشوند.

تعمیرخونه مرکز تخصصی تعمیرات آون توستر در سراسر تهران، کرج و قزوین است و دستگاه شما را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت تعمیر میکند. تمامی دستگاه هایی که توسط متخصصین تعمیرخونه تعمیر میشوند دارای ۶ ماه ضمانت نامه معتبر تعمیرات هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی دستگاه بصورت رایگان رفع عیب بشود.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

۶۰ نظر

 • من یه اون تستر برای تعمیردادم واقعا خیلی خوب درستش کردین شیشه نشکن برام انداختین المنت رو هم با نصف قیمت تعمیرکردین.

 • سلام.من یه اون توستر مارک رومانزو دارم.میگن نباید دایم به برق باشه این درسته
  چون اینجوری باید هر باراستفاده باید وصل ونصبش کنی

 • سلام من یه آون توستر رومانزوو گرفتم با اولین استفاده چسب درش باز شد و لامپش هم سوخت آیا قابل تعمیره.یا ارزش تعمیر ندارن و چون با یک بار استفاده این طوری شده بعداً هم مشکلات دیگه ای پیدا می‌کنه و کلا قیدش رو بزنم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام،
   من یه اون توستر رومانزو دارم که بردش سوخته و هزینه تعمیرش را ۲م ۶۰۰ ه ت برآورد کردن آیا صرفه تعمیر داره؟

    • سلام وقت بخیر.من یه اون توستربوفالودارم وقتی مشغول کاره قفل کودکش روشن میشه به هیچ عنوان حتی پایان کارباگذشت زمان هم قفل کودکش غیرفعال نمیشه .فقط وقتی قفل کودکش غیرفعال میشه که ازپریزبرق بکشیش درغیراینصو ت هیچ دکمه ایش کارنمیکنه.چکارش بایدکنم.خیلی ممنون

     • سلام احتمالا شاسی درب یا سنسور قفل کودک ایراد داره، تماس بگیرید با شماره های داخل سایت راهنماییتون میکنند که چه قطعه ای خریداری کنید و به چه صورت تعویض کنید، چون فرایندش ساده هست نیازی به تعمیرکار نیست اما در صورت نیاز میتونید درخواست تعمیرکار در محل هم بدید که دوستان خدمت برسند.

 • سلام ،من زمانش رو میذارم مثلا ۴۰ دقیقه برای پخت جوجه،ولی بیست دقیقه که میشه کلا قطع میشه ینی اتصال برقش هم قطع میشه،دلیلش چیه؟

 • من یک توستر دارم که اصلا روشن نمیشود لطفا راهنمایی کنید که چطور می تونم تعمیرش کنم؟
  کجا بفرستم

  • علت روشن نشدن توستر میتونه بخاطر خرابی سیم، خرابی برد یا اتصالی باشه ، باید باز بشه و بررسی بشه ، میتونید درخواست تعمیر در محل دهید، هزینه تعمیراتش هم زیاد نیست.

 • سلام من یه اون توستر دارم وقتی دما رو میزارم رو دمای مشخص وقتی دما به اون دمای مورد نظر میرسه توستر دماش میاد پایین مثلا اگه رو ۲۰۰ باشه بعد ده دقیقه میرسه به ۱۰۰‌ و این اصلا خوب نیست مخصوصا موقع درست کردن کیک

 • توستر من لمسی هستش وقتی زمان پختش تموم میشه دکمه هاش کار نمیکنه که بتونم خاموش کنم یا دوباره زمان رو تنظیم بکنم و من از پریز جدا میکنم و دوباره به پریز وصل میکنم ازش استفاده میکنم این عادیه یا نه

 • سلام
  آون توستر جنرال صفحه لمسی دارم وقتی درش رو نیمه باز میکنم روشن میشه و میتونم دما و زمان بهش بدم ولی وقتی درش میبندم خاموش میشه و نمیتونم روشنش کنم البته ۲ ماه ازش استفاده کردم و هیچ مشکلی نداشت

 • سلام من آدن توستر دیجیتال مارک سونامی دارم که لامپهای مربوط به دما و زمانش بخوبی روشن نمیشه و دما وزمان را نمتونم ببینم و بعد از چند دقیقه خطا میده و خاموش میشه
  آیا قابل تعمیر و ارزش تعمیر داره؟

  • بله مشکل خاصی نیست و قابل تعمیره ، قطعا با توجه به قیمت این روزا تعمیر کردن به صرفه تره و اینکه ما ۶ ماه ضمانت نامه تعمیرات هم خدمتتون ارائه میدیم.

 • سلام من تسترم خیلی وقت نیست خریدم صفحه لمسیه بعد ۲۰دقیقه دما رو خودش مبره بالا از ۱۵۰میبره ۲۵۰و… و لامپش هر چند ثانیه خاموش روشن میشه مشکل از چیه من زیادم استفاده نکردم

  • سلام روز بخیر میتونه مشکل از برد باشه یا اینکه به سادگی با ریست کردن حل بشه ، با شماره های توی سایت تماس بگیرید راهنمایی میکنند

 • سلام من داشتم شیرنی می پختم یهوه یدونه شیری افتاد روی لمن وشیرینی روی المت آتش گرفت ودگه روشن نشد چکار کنم

 • سلام.آون تستر ما وقتی روی حالت دو طرفه گذاشته میشه بعد از چند دقیقه کار کردن خاموش میشه بعد که دمارو بالا میبریم روشن میشه ولی بازم این اتفاق تکرار میشه.مشکل از کجاشه؟

 • سلام وقت بخیر
  موقع باز کردن آون توستر یک گیری داشت که با فشار انگار لولاش شکست و دیگه دربش بسته نمیشه آیا میشه تعمیرش کرد؟

 • سلام وقت بخیر
  موقع باز کردن آون توستر یک گیری داشت که با فشار انگار لولاش شکست و دیگه دربش بسته نمیشه آیا میشه تعمیرش کرد؟

 • سلام،من یه آون توستر نوبل کینگ دارم که تا الان چهار پنج بار ازش استفاده کردم مشکلی نداشت اما امروز وقتی دما پایین تر از۲۵۰ درجه باشه المنت های بالا و پایین همزمان قرمز نمیشن اما داخل آون توستر گرم میشه،مشکل چیه؟؟

  • دوست عزیز بیش از اندازه حساس هستید، اگر دما مد نظرتون میرسه قرمز شدن یا نشدن زیاد مهم نیست، روشن شدن یک یا هردو المنت با هم یا بصورت زمان بندی شده میتونه بدلیل برنامه ای باشه که استفاده میکنید. یکجا شما برنامه مرغ رو استفاده میکنید جای دیگر ممکنه برنامه دیگه ای انتخاب بشه

 • سلام
  یه اون توستر سان وود خریدم اصلا رو انتخاب دکمه هاش روشن بودن المنت بالا رو به تنهایی نداره که توی پخت کیک لازمه. اصلا همچین چیزی می شه؟چیکار باید کرد؟

  • خب قبل از خرید درب مغازه باید تست میکردید، احتمالا المنت های بالا و پایین باهم روشن میشه، اگر آون برنامه پخت کیک داره از برنامه استفاده کنید شاید المنت ها رو بر اساس زمان بندی روشن و خاموش کنه

 • ببخشین اشتباه نوشتم دکمه المنت پایین نداره و نمی شه المنت پایین رو به تنهایی برای روشن بودن انتخاب کرد در حالی که توی اکثر توستر ها این انتخاب روی دکمه هاش هست.

  • معمولا به افرادی که قصد استقاده در کافه ها و رستوران ها دارند بدلیل استفاده مکرر از دستگاه پیشنهاد میکنیم دستگاه پنل لمسی نگیرند. اما برای استفاده مشتریان در منزل موردی نداره و میتونید خریداری کنید. در کوتاه مدت اتفاقی نمیفته اما ممکنه بعد از چند سال در صورتی که سالیانه دستگاه سرویس نشه حرارت آسیب بزنه به برد و پنل لمسی

 • سلام خسته نباشید من تازه اون توستر نوبل کینگ گرفتم یبار مرغ پختم امروز کیک گذاشتم ولی فقط رو دمای ۲۰۰روشن میشه بعضی وقتا ۱۵۰اینا هم روشن میمونه بعد یهو هی چراغش با المنتا خاموش میشن

 • سلام خسته نباشید من تازه اون توستر نوبل کینگ گرفتم یبار مرغ پختم امروز کیک گذاشتم ولی فقط رو دمای ۲۰۰روشن میشه بعضی وقتا ۱۵۰اینا هم روشن میمونه بعد یهو هی چراغش با المنتا خاموش میشن

  • سلام ممکنه اتصالی داشته باشه یا یکی از المنت ها ضعیف شده باشه، باید بررسی بشه لطفا درخواست تعمیرکار بدید تا همکارانم بیان و بررسی کنند

 • سلام وقت بخیر توستر من المنت هاش کامل سرخ نمیشه روی هر درجه ای هم که بذارمش و‌اینکه نو هستش کلا سه چهار بار استفاده اش کردم گوشه هاش سرخ میشه اما وسطاش نه یه قرمز ملایم میشه میخواستم بدونم طبیعیه؟یا باید کلا نارنجی رنگ باشه
  مارکش Sijval هست

  • سلام و عرض ادب
   دما و نحوه کارکرد المنت به هیچ عنوان به رنگ المنت هنگام کار ربط ندارد دستگاه شما بدون مشکل هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *