تفاوت غذاساز با خردکن چیست؟

دیگه غذا درست کردن مانند ۱۰ سال پیش سخت نیست و با اومدن غذا ساز های پیشرفته و خردکن های مختلف غذا درست کردن آسان تر و لذت بخش تر شده است. اگر شما قصد خرید لوازم کوچک جهیزیه خود را دارید در این مطلب قصد داریم درباره یکی از سوالاتی که زیاد از ما پرسیده شده برایتان توضیحاتی را ارائه دهیم. خیلی ها از ما میپرسند که غذاساز چندکاره بخریم یا خردکن و به همین دلیل تصمیم گرفتیم در یک مطلب کامل تفاوت های غذاساز و خردکن را بررسی کنیم و به شما بگوییم کدام یک را بخرید بهتر است غذا ساز یا خردکن؟ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت غذاساز و خردکن چیست؟

خردکن همانطور که از اسمش مشخص است در خرد کردن و میکس کردن مواد غذایی مختلف ازجمله سبزیجات، گوشت، سیفی جات و انواع مواد غذایی مختلف به شما کمک خواهد کرد. غذاساز چندین کار مختلف را میتوانند انجام بدهند و میتوان گفت نسخه کامل تری نسبت به خردکن هستند. خرد کردن و میکس کردن مواد غذایی مختلف تنها یکی از کارهای غذا ساز های چندکاره است.

ابتدا باید تفاوت های غذاساز و خردکن را بررسی کنیم و سپس مزایا و معایب هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم. در نهایت با بررسی اینکه غذاساز و خردکن بدرد چه افرادی میخورد به شما خواهیم گفت غذاساز برای شما بهتر است یا خردکن، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

غذاساز بهتره یا خردکن

کاربرد و نحوه کار خردکن

خردکن همانطور که از اسمش مشخص است در خرد کردن و میکس کردن مواد غذایی مختلف ازجمله سبزیجات، گوشت، سیفی جات و انواع مواد غذایی مختلف به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر میکس کردن و خرد کردن مواد غذایی مختلف، شما میتوانید با استفاده از خردکن میوه های مختلف را میکس کنید و اسموتی و آبمیوه های مختلف را آماده کنید.

وجود خردکن در هر خانه ای لازم است و شما به آن نیاز پیدا خواهید کرد. خردکن ها مکانیزم ساده ای دارند و تنها کارشان خردکردن و میکس کردن است. اکثر خردکن ها قابلیت خردکن و میکس کردن مواد غذایی مختلف را با سرعت و قدرت مختلف دارند و در اندازه های مختلف قابل خریداری هستند. برای خرید خردکن مناسب حتما باید به حجم و ظرفیت مخزن خردکن توجه ویژه ای داشته باشید.

مزیت خردکن

 • توانایی خردکردن مواد غذایی مختلف را دارند
 • ظرفیت مخزن بیشتری نسبت به غذاساز دارند
 • قابلیت نصب پارچ و استفاده بعنوان آبمیوه گیر
 • خردکن ها موتور قوی تری نسبت به غذاساز ها دارند
 • خرابی خردکن کمتر است
 • بدنه خردکن ها مستحکم تر است
 • در صورت خراب شدن هزینه تعمیر خردکن بسیار کمتر است
 • قابلیت تعویض تیغه

معایب خردکن

 • فقط بعنوان خردکن و میکسر قابل استفاده است
 • همه خردکن ها قابلیت نصب پارچ و استفاده بعنوان آبمیوه گیر را ندارند

خردکن برای چه افرادی مناسب است؟

جواب این سوال خیلی ساده است! همه به خردکن نیاز پیدا خواهند کرد. فرقی نمیکند خانواده ۲ نفره یا خانواده پرجمعیت ۱۰ نفره داشته باشید. درنهایت برای خردکردن و میکس کردن مواد غذایی به خردکن نیاز خواهید داشت. هرچند اگر خانواده پرجمعیت دارید حتما به شما پیشنهاد میکنیم خردکن را بصورت جداگانه خریداری کنید.

خرد کن مولینکس مدل A320R1

بهترین خردکن بازار چه برندی است؟

بهترین، معتبر ترین و قدیمی ترین برند خردکن بازار مولینکس است که به خاطر داشتن موتور قوی، بدنه مستحکم و طول عمر بالا شناخته شده است. خردکن های مولینکس امکان نصب پارچ آبمیوه گیر هم دارند که میتوانید از آنها بعنوان آبمیوه گیر هم استفاده کنید.

کاربرد و نحوه کار غذاساز

غذاساز چندین کار مختلف را میتوانند انجام بدهند و میتوان گفت نسخه کامل تری نسبت به خردکن هستند. خرد کردن و میکس کردن مواد غذایی مختلف تنها یکی از کارهای غذا ساز های چندکاره است. اما ممکن است هیچگاه کاری بغیر از خردکن و میکس کردن با غذاساز های چندکاره انجام ندهید به همین دلیل باید با کارای کامل غذاساز آشنا باشید.

غذاساز ها در ابعاد مختلفی وجود دارند که هرکدام کارهای مختلفی انجام میدهند. مرسوم ترین غذاساز های بازار ۵ کاره، ۷ کاره، ۹ کاره و ۱۲ کاره هستند و با توجه به میزان کارایی، قیمتشان هم بالاتر خواهد رفت. فعالیت های اصلی که هر غذاسازی انجام میدهد کار خردکردن و میکس کردن، رنده کردن، پوره کردن، کوبیدن و هم زدن مواد غذایی مختلف است.

شاید برایتان سوال باشد تفاوت غذاساز ۵ کاره و ۱۲ کاره در چیست؟ باید گفت غذاساز کار چند دستگاه برقی آشپزخانه را یکجا انجام میدهد. غذاساز میتواند کار همزن برقی، خردکن برقی، گوشت کوب برقی، آسیاب و رنده برقی را انجام دهد. این ۵ مورد کارهای اصلی غذاساز است و هرچه غذاساز کامل تر باشد کار های دیگری مانند خلال کردن سیب زمینی، برش دهنده پیاز و مواد غذایی مختلف را انجام دهد.

غذاساز ها دارای یک موتور واحد هستند که با قرار دادن تیغه ها و محفظه های مختلف کار چندین دستگاه را باهم انجام میدهند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که غذاساز قدرت محدودی دارد و برای درست کردن غذاهای سر دستی به شما کمک میکند و اگر قصد دارید از آن در آشپزخانه های رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده کنید به دردتان نمیخورد.

برای رستوران ها، کافی شاپ ها و آشپزخانه های تهیه غذا بهتر است هر دستگاه را بصورت جداگانه تهیه کنید. چون غذاساز ها قدرت زیادی ندارند و نمیتوانند پاسخگوی کار سنگین باشند.

خردکن بخریم بهتره یا غذاساز

مزیت غذاساز

 • قابلیت انجام کار ۵ تا ۷ وسیله برقی بصورت یکجا را دارند
 • قابلیت خردکردن، میکس کردن، رنده کردن، پوره کردن و همزن در همه غذاساز ها فراهم است
 • صرفه جویی در هزینه
 • همه کار برایتان انجام میدهد

معایب غذاساز

 • برای میکس کردن و خردکردن باید مواد غذایی مختلف را بصورت جداگانه خرد کنید
 • تیغه های ضعیف تری دارند
 • خرابی در غذاساز ها بیشتر از خردکن ها است
 • هزینه تعمیرات غذاساز بیشتر است
 • ممکن است نتوانید تیغه یدکی برای غذا ساز خود پیدا کنید
 • برای کار های سنگین مثلا در کافیشاپ و رستوران ها ضعیف هستند

غذا ساز برای چه افرادی مناسب تر است؟

قطعا برای مصرف خانگی غذاساز یکی از وسیله هایی است که به آن نیاز پیدا خواهید کرد. اما اگر خانواده کم جمعیتی داشته باشید غذاساز به کارتان خواهد آمد. غذاساز برای خانواده های ۲ تا ۴ نفره مناسب است و میتواند جوابگوی کارتان باشد. اما اگر تعداد افراد خانواده شما بیشتر از این تعداد است و خانواده شلوغی دارید بهتر است هریک از دستگاه ها را بصورت جدا خریداری کنید.

مثلا برای خانواده پرجمعیت برای میکس مواد غذایی مختلف نیاز است غذاساز شما برای مدت زیادی روشن باشد و کار کند که اینکار به موتور دستگاه فشار خواهد آورد و در مدت زمان کوتاهی موتور غذاساز شما خواهد سوخت. به همین دلیل بهتر است اگر خانواده پرجمعیتی دارید خردکن برقی، همزن، چرخ گوشت و سایر وسایل را بصورت جدا خریداری کنید.

بهترین برند غذاساز بازار

در میان برند های مختلف در بازار برند های بوش، فیلیپس، پارس خزر و تولیپس بهترین برند های بازار هستند. اما در بازار ایران لوازم خانگی برند بوش، فیلیپس مدل های تقلبی و فیک زیادی دارند و به شما پیشنهاد میکنیم از میان برند هایی مانند شیائومی، جیپاس پارس خزر، تولیپس، کاخلر، و مایر انتخاب کنید.

برند های زیادی در زمینه تولید غذاساز فعال هستند و انتخاب و خرید غذاساز در میان این همه برند کمی سخت است. در مطالب بعدی راهنمای کامل انتخاب و خرید غذاساز را برایتان قرار میدهیم تا بتوانید یک خرید خوب را تجربه کنید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *