پنل تلویزیون

امروزه یکی از مشکلات رایج تلویزیون ها خرابی پنل آن است. صفحه نمایش (پنل تلویزیون) از حساس ترین قسمت های تلویزیون های LED ، LCD ، OLED و QLED است و خرابی پنل تلویزیون یا شکستگی آن بسیار اتفاق می افتد. در این مقاله قصد داریم دلایل شکستگی یا خرابی پنل تلویزیون ، نحوه تعویض و تعمیر انواع پنل تلویزیون های سامسونگ ، ال جی ، سونی ، پاناسونیک ، ایکس ویژن و سایر برند های تلویزیون را بررسی کنیم.

خرابی ، شکستگی ، تعویض و تعمیر انواع پنل تلویزیون | ال جی ، سامسونگ

ابتدا با بررسی علت خرابی یا شکستگی پنل تلویزیون راهکار هایی برای مراقبت بیشتر و جلوگیری از خرابی پنل تلویزیون برای شما ارائه خواهیم کرد و سپس انواع پنل های تلویزیون را بررسی کرده و نحوه تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون را برای شما شرح خواهیم داد.

حتما بخوانید : بهترین تلویزیون ایرانی و خارجی

علت خرابی یا شکستگی پنل تلویزیون

به دلایل مختلف و با بی دقتی یا اتفاقات ناگهانی ممکن است پنل تلویزیون دچار آسیب جدی شود. در هنگام جابجایی تلویزیون ، با عبور بیش از حد ولتاژ به تلویزیون ، افتادن تلویزیون ، یا عواملی که باعث فشار بیش از حد به صفحه نمایش تلویزیون شده و شکستگی پنل تلویزیون را به همراه دارد و این دلایل برای تمامی برند های مختلف همچون سامسونگ ، ال جی ، پاناسونیک و سایر برند ها یکسان است و در صورت بی دقتی هزینه تعویض و یا تعمیر پنل تلویزیون را به همراه دارد.

اما بعضی مواقع علائم دیگری در تصویر تلویزیون مشاهده میشود که نیازمند تعمیر یا تعویض پنل است.

تلویزیون تصویر ندارد

در شرایطی که تلویزیون شما روشن است ، صدا دارد اما تصویر ندارد مشکل میتواند بدلیل خرابی پنل تلویزیون شما باشد ، به عبارتی بک لایت دستگاه شما دچار ایراد شده است و به خوبی نمیتواند نوری که از پشت پنل ساطح میشود را منتقل کند و تصویر سیاه است. در این شرایط به منظور بررسی بهتر باید با تعمیرکار تماس گرفته یا دستگاه خود را به یکی از مراکز معتبر تعمیرات تخصصی تلویزیون ببرید تا مورد بررسی ، تعمیر و در صورت نیاز تعویض آن برای شما انجام شود.

وجود خطوط عمودی یا افقی روی صفحه نمایش تلویزیون

مشکل وجود خطوط عمودی یا افقی به دلایل بسیاری میتواند اتفاق افتاده باشد ، قبل از اینکه تلویزیون خود را برای تعمیرات به مراکز ببرید یا با تعمیرکار تماس بگیرید ابتدا در منزل با فیش های ورودی ۳ شاخه و کابل HDMI بررسی کنید که آیا تغییری در نتیجه رخ خواهد داد یا خیر ، اگر مشکل پابرجا باقی ماند نسبت به تماس با تعمیرکار متخصص اقدام نمایید.

پس از بررسی تعمیرکار متخصص در صورت عدم حل مشکل با تعمیر پنل نیاز است تا کل پنل یکباره تعویض شود تا هم کیفیت تصویر شما مانند روز اول باشد.

حتما بخوانید : بررسی علت خاموش شدن تلویزیون

تیره شدن قسمتی از تصویر

در بعضی مواقع بدلیل ضربه خوردن یا آب خوردگی یا رسیدن ولتاژ بیش از حد بک لایت تلویزیون دچار مشکل خواهد شد و قسمتی از صفحه تاریک تر از باقی نقاط است که در اینجا باید توسط تعمیرکار بررسی و نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات مورد نیاز اقدام شود.

در نظر داشته باشید تعمیر لوازم خانگی کاری تخصصی است و نیاز به تخصص و تجربه لازم دارد ، هرگز دستگاه خود را برای تعمیرات به مراکز نامعتبر نبرید. شما میتوانید به راحتی در در چند دقیقه بصورت آنلاین درخواست تعمیرکار دهید و پیک رایگان تعمیرخونه برای دریافت تلویزیون معیوب شما در محل حاضر میشود و پس از تعمیر تلویزیون ، دستگاه شما با ضمانت نامه معتبر شرکتی توسط پیک تعمیرخونه در محل شما تحویل داده میشود.

آب خوردگی پنل

آب خوردگی هر دستگاه الکترونیکی مساله ای جدی است که میتواند موجب خرابی های بیشتر هم شود ، هنگامی که متوجه آب خوردگی لوازم خانگی خود بخصوص تلویزیون شدید سریعا دوشاخه آن را از برق جدا کنید و بدون فوت وقت با تعمیرکار تماس بگیرید تا دستگاه شما بررسی و سرویس شود.

یکی از دلایل خرابی بک لایت یا پنل تلویزیون میتواند آب خوردگی آن باشد چون مایعات رسانا های قوی هستند که با ایجاد اتصالات کوتاه در برد میتوانند موجب سوختن یا اختلال قسمتی از برد دستگاه شوند. توصیه میشود محل قرار گیری تلویزیون خود را به گونه ای انتخاب نمایید تا از رسیدن حرارت و یا آب به آن جلوگیری شود.

خرابی و تعویض پنل تلویزیون

نقاط سفید یا سیاه در تصویر تلویزیون

وجود نقاط رنگی ، نقاط سفید یا سیاه میتواند بدلیل وقوع پیکسل سوختگی باشد. در برخی مواقع که این پیکسل های سوخته تاثیر زیادی در پایین آمدن کیفیت تلویزیون نداشته باشد پیشنهاد میشود تا تلویزیون را تعمیر نکنید اما در مواردی که پیکسل های سوخته گسترش پیدا کرده باشند یا بخش بزرگی از تصویر را تشکیل داده باشند به ناچار باید پنل تلویزیون تعویض شود و راهی برای تعمیر آن نیست.

شکستگی پنل تلویزیون

در صورت شکستگی پنل یا صفحه نمایش حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید و راهی برای تعمیر پنل یا صفحه نمایش نیست و فقط با تعویض آن درست خواهد شد ، در بعضی مواقع که قیمت صفحه نمایش یا پنل بسیار بالا بوده پیشنهاد میشود تا نسبت به خرید مجدد تلویزیون اقدام شود ، به منظور جلوگیری از شکستگی باید در هنگام جایجایی دقت لازم بکار گرفته شود و محل قرارگیری تلویزیون دور از دسترس کودکان باشد.

قطع و وصل شدن تصویر

در مواردی که تلویزیون به ریسیور یا دسگاه های دیجیتال متصل است اگر شاهد قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون بودید باید فیش های ورودی تصویر یا کابل HDMI را مورد بررسی قرار دهید. اما در مواردی که از ریسیور یا دستگاه دیجیتال استفاده نمیکند اگر شاهد پرش تصویر یا قطع و وصل شدن آن بودید باید تلویزیون توسط تعمیر کار کجرب مورد بررسی ، عیب یابی و رفع مشکل شود.

تعمیرخونه با ۳۰ سال سابقه خدمات رسانی بصورت سنتی به شما عزیزان اکنون برای کمک به بهبود شرایط کرونا در کشور نسبت به ایجاد پیک های رایگان برای دریافت و تحویل لوازم خانگی شما اقدام کرده است. از این پس به راحتی در در کوتاه ترین زمان ممکن میتوانید درخواست تعمیرکار دهید و در زمان مقرر شده از سمت شما پیک رایگان تعمیرخونهبرای خدمت رسانی به شما حاضر میشود.

انواع پنل تلویزیون

با توجه به پیشرفت فناوری تلویزیون ها دچار تغییرات اساسی شده اند و در طول زمان از تلویزیون های قدیمی به LCD و سپس به LED تغییر پیدا کرده اند. اما این آخر داستان نبود و امروزه با پیشرفت بیشتر تکنولوژی های جدیدتر برای تلویزیون ها ارائه شد و تلویزیون های خمیده (OLED) و (QLED) به بازار عرضه شدند.

با توجه به تغییرات تلویزیون ها پنل این دستگاه نیز تغییراتی داشته است. انواع پنل تلویزیون عبارتند از : پنلهای تلویزیون LCD ،  LED ،  OLED و QLED که به اختصار در مورد آنها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

پنل تلویزیون LCD

در تلویزیون های ال سی دی خرابی پنل کمتر اتفاق می افتد و دلیل آن هم بخاطر زخامت قطر تلویزیون های ال سی دی است. عیب این تلویزیون ها نسبت به سایر مدل های تلویزیون عدم نمایش صحیح برخی رنگ ها است.

در تلویزیون های ال سی دی نور مشکی خالص ساطح نمیشود و دلیل آن هم عدم یکدستی نور بک لایت است. قطعات تلویزیون های ال سی دی کمتر شده اما هنوز هم میتوانید نسبت به تعمیرات تلویزیون های ال سی دی خود اقدام نمایید.

پنل تلویزیون LED

پنل تلویزیون LED تفاوت چندانی با LCD ندارد و فقط بجای لامپ فلوروسنت در آن از سیستم نوری LED استفاده شده است که با استفاده از آن شاهد وضوح بیشتر در صفحه نمایش های بزرگتر بودیم. در این سیستم بجای استفاده از سیستم یکدست بک لایت ، از لامپ های ال ای دی برای تولید نور بک لایت استفاده میشود.

پنل تلویزیون OLED

از بارزترین ویژگی های تلویزیون های خمیده (OLED) وجود وضوح بسیار زیاد تصاویر و کیفیت بالای آنها نسبت به اندازه بزرگترشان است و همچنینرنگ سیاه را به بهترین نحو ممکن به نمایش در می آورند.

کیفیت بالا ، وضوح بیشتر ، درخسندگی بیشتر و شفافیت رنگ ها در تلویزیون های خمیده بسیار بیشتر از تلویزیون های ال سی دی  و ال ای دی حس میشود. در تلویزیون های اولد لامپ تصویر حذف شده و تصویر توسط پیکسل ها به نمایش در می آید که موجب افزایش شدید کیفیت تصاویر در این نوع از تلویزیون ها شده است.

پنل تلویزیون QLED

شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۷ نخستین بار از تکنولوژی QLED رونمایی کرد که ترکیبی از سیستم LED و سیستم Quantom Dot  بود. با استفاده از این تکنولوژی در تلویزیون های سامسونگ نمایش رنگ ها با کیفیت بسیار زیادی اتفاق افتاد و تلویزیون های سامسونک با کیفیت بالای نمایش رنگ مواجه شدند که توجه مشتریان را به خود جلب کرد.

این تلویزیون ها رنگ ها را به شکل واقعی تر به نمایش در می آورند و وضوح تصویری بسیار خوبی دارند. سیستم OLED و QLED بسیار از نظر کیفیت نمایش نزدیک به هم هستند و نمیتوان بطور دقیق از بین این دو بهترین را انتخاب کرد.

تعمیر انواع پنل تلویزیون ال جی و سامسونگ

تعمیر یا تعویض پنل

تعمیرخونه دارای متخصصان مجرب در حوزه تعمیرات لوازم خانگی بخصوص تعمیر تلویزیون هست که پس از بررسی و عیب یابی دستگاه شما تا حد ممکن برای کاهش هزینه های شما نسبت به تعمیرات تلویزیون شما میپردازد و در شرایطی که روند تعمیر قطعات کمک نکند نسبت به تعویض قطعه مورد نظر با مشورت با مشتری میپردازد.

مشکلات پنل تلویزیون های سامسونگ ، ال جی و سایر برند ها در بسیاری از موارد با تعمیر قابل برطرف شدن است ، اما در مواردی که نیاز به تعویض پنل های این تلویزیون ها ( سامسونگ ، ال جی ) باشدحتما متخصصین ما با مشورت با مشتری نسبت به انجام این کار اقدام میکنند.

تخفیف های ویژه تعمیرخونه برای تعمیرات تلویزیون را از دست ندهید ، تخفیف های باشگاه مشتریان ، تخفیف های گردونه شانس تعمیرخونه و از تخفیف های اینستاگرام تعمیرخونه را میتوانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام باخبر شوید.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

۱۵ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *