راهنمای عیب یابی و رفع مشکلات اسپرسو ساز

در چند سال اخیر قهوه اسپرسو بعنوان یکی از نوشیدنی های گرم مورد علاقه افراد بسیار زیادی قرار گرفته و در اکثر خانه ها یک دستگاه اسپرسو ساز وجود دارد. علاوه بر دستگاه های اسپرسوساز خانگی، در مکان های مختلفی همچون رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و حتی سوپرمارکت ها هم دستگاه اسپرسو ساز خانگی یا صنعتی وجود دارد. همانند تمامی لوازم برقی دیگر، اسپرسو ساز هم ممکن است دچار ایراداتی شود و نیاز به سرویس و تعمیرات داشته باشد. در این مطلب قصد داریم مشکلات رایج و نحوه عیب یابی دستگاه اسپرسو ساز خانگی و صنعتی را به شما آموزش دهیم تا در زمان بروز ایراد در دستگاهتان بتوانید مشکل دستگاه را به راحتی برطرف کنید.

مشکلات رایج اسپرسو ساز و نحوه عیب یابی

اسپرسو ساز های خانگی و صنعتی از نظر کارکرد شبیه به هم هستند و تفاوتشان در قدرت موتور دستگاه و امکاناتی هست که اسپرسو ساز های صنعتی دارند. اکثر خرابی ها و مشکلات رایج دستگاه اسپرسو ساز در مدل های خانگی و صنعتی به یک شکل است و با دانستن چند نکته ساده میتوانید ابتدا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید و در صورتی که دستگاه اسپرسو ساز شما دچار این مشکلات شد بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

مشکل صدای زیاد اسپرسو ساز

اولین و رایج ترین مشکلی که در دستگاه های اسپرسو ساز دیده میشود مشکل صدای بیش از اندازه بلند دستگاه است. دستگاه های اسپرسو ساز خانگی و صنعتی صدای نسبتا زیادی دارند اما گاها پیش می آید که دستگاه در حین کار لرزش بیش از اندازه یا صدای بیش از اندازه ای داشته باشد که این مشکل باید سریعا بررسی و رفع شود تا به دستگاه آسیب جدی وارد نشود.

مشکل صدای زیاد دستگاه اسپرسو ساز گاهی به آسانی میتواند بدلیل درشت بودن قهوه آسیاب شده باشد. اگر هنگام خرید قهوه به دستگاه های آسیاب قهوه دقت کنید مشاهده میکنید که دستگاه های مختلف میتوانند میزان آسیاب شدن قهوه را کنترل کنند و به میزان دلخواه دانه قهوه را آسیاب کنند. شما باید با توجه به مدل دستگاه خود و با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه، قهوه آسیاب شده را مناسب با دستگاه خود خریداری کنید.

دلیل دیگری که میتواند باعث بروز صدای زیاد در دستگاه شود کم بودن میزان آب مخزن دستگاه یا پر بودن بیش از اندازه مخزن اسپرسو ساز باشد. اسپرسو ساز های خانگی هرچه مخزن آبشان پر تر باشد سنگین تر میشوند و هنگام کار صدای کمتری میدهند. اما اسپرسو ساز های صنعتی اگر مخزنشان بیش از اندازه پر باشد ممکن است صدای بیشتر و لرزش بیشتری هنگام کار داشته باشند.

رفع مشکل دستگاه اسپرسو ساز

دلیل دیگری که میتواند باعث بروز صدای زیاد یا لرزش زیاد دستگاه اسپرسو ساز خانگی و صنعتی حین درست کردن قهوه بشود خرابی بوش ها و قطعات داخل دستگاه است. پس از گذشت مدتی از شروع به کار دستگاه شما باید نسبت به سرویس دوره ای قطعات و جنرال سرویس دستگاه اسپرسو ساز های خانگی و صنعتی اقدام کنید. اسپرسو ساز های صنعتی و خانگی پس از اینکه چندماه کار کنند، قطعات داخل دستگاه جرم میگیرند و باقیمونده قهوه داخل دستگاه یا جرمی که دستگاه گرفته باعث ایجاد صدای دستگاه یا لرزش آن هنگام کار خواهد شد.

سرویس دوره ای و جنرال سرویس دستگاه های اسپرسو ساز باعث میشود تا طول عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند و از خرابی موتور دستگاه که هزینه بر است جلوگیری کند. سرویس دوره را خودتان در منزل میتوانید انجام دهید. فقط کافیست ماهی یکبار قطعات دستگاه را بصورت کامل تمیز کنید. اما جنرال سرویس اسپرسو ساز های صنعتی و خانگی نیازمند حضور تعمیرکار خبره است.

تعمیرکار برای جنرال سرویس دستگاه تمامی قطعات اسپرسو ساز را باز میکند و آنها را اسید شویی کرده، روغن کاری و اگر قطعه ای خراب باشد آنرا تعمیر یا تعویض میکند. همچنین مخزن دستگاه و مجاری مختلف آنرا جرم گیری کرده و دستگاه شما را مانند روز اول صفر به شما تحویل میدهد. هر یک ماه یکبار خودتان در خانه باید دستگاه اسپرسو سازتان را تمیز کنید و با توجه به میزان استفاده از اسپرسو ساز هر ۶ ماه یکبار یا هر یک سال یک بار باید جنرال سرویس اسپرساز خود را به تعمیرکار مجاز بسپارید.

مشکل فشار کم اسپرسو ساز

کم شدن فشار اسپرسوساز مشکل رایجی است که در دستگاه های مختلف خانگی و صنعتی ممکن است رخ بدهد. این مشکل هم ریشه در خرابی قطعات دارد و هم ممکن است بدلیل استفاده زیاد از دستگاه اتفاق بیفتد. تمامی اسپرسو ساز ها یک واشر دارند که نام آن واشر گروپ است که کنترل کننده فشار دستگاه است.

مشکل فشار کم اسپرسو ساز

پس از گذشت تقریبا یک سال از عمر دستگاه این واشر بدلیل فشار زیادی که باید تحمل کند ممکن است دچار خرابی بشود و نشتی بدهد. این مورد باعث میشود تا فشار دستگاه اسپرسو ساز صنعتی یا خانگی شما کاهش پیدا کند. به منظور جلوگیری از خرابی دستگاه باید تعویض واشر گروپ را به متخصص تعمیرات اسپرسو ساز بسپارید تا این کار را به راحتی برای شما انجام دهند. مهم ترین دلیل خرابی واشر گروپ اسپرسو ساز استفاده طولانی مدت از دستگاه بدون سرویس کردن آن است.

مشکل گرم نشدن اسپرسو ساز

مشکل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسو ساز چند دلیل مهم دارد. خرابی المنت اسپرسو ساز یکی از عامل های گرم نشدن آب دستگاه های اسپرسو ساز خانگی و صنعتی است. دلیل دیگری که ممکن است با بروز آن اسپرسو ساز شما آب را گرم نکند و قهوه سردی به شما تحویل دهد خرابی ترموستات اسپرسو ساز است. سومین دلیل گرم نشدن آب در دستگاه های اسپرسو ساز نرسیدن برق و جریان الکتریسیته کافی به برد یا مدارات دستگاه است.

برای برطرف کردن مشکل گرم نشدن آب در اسپرسو ساز ها باید اتصالات دستگاه بصورت کامل بررسی بشود. همچنین ترموستات و المنت دستگاه بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. اگر باز هم مشکل گرم نشدن آب وجود داشت مشکل میتواند از برد اصلی دستگاه اسپرسو ساز باشد. برای بررسی دقیق و رفع ایراد گرم نشدن اسپرسو ساز باید درخواست تعمیرکار دهید تا دستگاه شما بصورت کامل بررسی و رفع عیب بشود.

مشکل نشتی آب اسپرسو ساز

مشکل نشتی آب در دستگاه های اسپرسو ساز صنعتی و خانگی دلایل مختلفی دارد. یکی از شایع ترین دلایل نشتی آب در این دستگاه ها خرابی اتصالات و شیلنگ های آب داخل دستگاه است و برای رفع آن باید دستگاه باز شود و شیلنگ های ورودی و خروجی آب مورد بررسی و تعویض قرار بگیرند. اگر آب از زیر دستگاه نشتی داشته باشد سوراخ شدن مخزن یا ترک خوردن آن میتواند دلیل این نشتی باشد.

همچنین خرابی قطعات و واشر های دستگاه، خرابی ترموستات دستگاه و پر کردن بیش از اندازه مخزن دستگاه هم عامل های نشتی آب دستگاه های اسپرسو ساز هستند. نشتی آب بسیار خطرناک است و اگر این نشتی در قطعات داخلی دستگاه اتفاق بیفتد باید سریعا جریان برق دستگاه را قطع کنید تا آسیب به برد اصلی دستگاه نرسد. سپس باید تعمیرکار متخصص دستگاه شما را باز کند و مشکل را برطرف نماید.

مشکل روشن نشدن دستگاه اسپرسو ساز

تمامی لوازم برقی خانگی و صنعتی ممکن است با مشکل روشن نشدن مواجه بشوند. روشن نشدن اسپرسو ساز میتواند به سادگی بدلیل مشکلات برقی و سیستم اتصالات دستگاه باشد. ابتدا از درست بودن پریز برق، سیم و دوشاخه دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. اکثرا روشن نشدن دستگاه بدلیل خرابی سیم یا دوشاخه دستگاه اتفاق میفتد.

گاهی روشن نشدن اسپرسو ساز بدلیل خرابی کلید دستگاه اتفاق می افتد که برای برطرف کردن این مشکل دستگاه شما باید باز شود و کلید روشن و خاموش دستگاه تعویض بشود. همچنین سوئیچ اسپرسو ساز هم میتواند عامل روشن نشدن دستگاه باشد. عوامل دیگری که باعث روشن نشدن اسپرسو ساز خواهند شد خرابی اتصالات داخلی دستگاه، خرابی سیم کشی دستگاه، سوختن موتور دستگاه و خرابی برد اصلی یا main board اسپرسو ساز میباشد.

اگر اسپرسو ساز خراب شد چکار کنیم؟

هنگامی که دستگاه شما دچار ایراد میشود مثلا دستگاه بیش از حد صدا میدهد یا نشتی دارد یا اصلا روشن نمیشود ابتدا باید مواردی که به شما گفتیم را بررسی کنید و در صورتی که مشکل جدی نیست خودتان نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. مثلا مشکل کار نکردن و عدم تولید قهوه میتواند بدلیل تمام شدن آب دستگاه باشد و خودتان میتوانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

اما برخی مشکلات دستگاه تنها با باز شدن دستگاه و بررسی قطعات داخلی دستگاه قابل عیب یابی و رفع مشکل خواهند بود. شما باید با تعمیرکار مجاز و حرفه ای جهت بررسی و رفع عیب دستگاه تماس بگیرید. برای اینکار تعمیرخونه به شما این امکان را میدهد تا دستگاه اسپرسو ساز خانگی یا صنعتی خود را در محل کار یا منزل تعمیر کنید. متخصصین حرفه ای تعمیرخونه به محل مراجعه میکنند و فرایند عیب یابی و تعمیر دستگاه را به سرعت برای شما انجام میدهند.

تعمیرخونه به شما ۶ ماه ضمانت بی قید و شرط میدهد تا اگر ایراد دستگاه مجددا بوجود آمد دستگاه شما بصورت رایگان تعمیر بشود. همچنین تمامی قطعاتی که تعویض میشوند فابریک و اورجینال خواهند بود و ۶ ماه ضمانت کتبی خواهند داشت. تعمیرخونه آماده است تا در سراسر تهران، کرج و قزوین اسپرسو ساز شما را در کمتر از یک ساعت تعمیر کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *