تفاوت هواپز با بخار پز چیست؟

هنگام تکمیل خرید لوازم برقی اشپزخانه خیلی از افراد بین خرید هواپز و بخار پز نمیدانند کدام یک را باید انتخاب کنند. قبل از انتخاب و خرید هریک از این دو دستگاه ابتدا باید تفاوت هواپز با بخار پز را بدانید و بعد ببینید که هریک از این دو دستگاه برای چه افرادی مناسب است. سپس بر اساس فاکتورهای مهمی که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد نسبت به خرید هواپز یا بخار پز اقدام کنید. پس تا انتهای این مطلب را با ما همراه باشید.

اصلی ترین تفاوت هواپز و بخار پز چیست؟

همانطور که از اسم این دو دستگاه مشخص است بخار پز بوسیله بخار آب مواد غذایی را آماده میکند و هواپز به وسیله گرمای ایجاد شده توسط المنت عمل پخت غذا را برای شما انجام میدهد. هواپز در مدت زمان کمتری پخت و پز مواد غذایی مختلف را برای شما انجام میدهد و در مقابل بخار پز غذای سالم تری را به شما تحویل میدهد. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات کامل از نحوه کار بخار پز و هواپز را به شما عزیزان ارائه دهیم.

هواپز چیست و چه ویژگی هایی دارد

هواپز چیست؟

هواپز یک دستگاه برقی است که به کمک گرمای خشک غذای شما را آماده میکند. مواد غذایی که زمانی که در معرض هوای خشک و داغ درون هواپز قرار میگیرند به تدریج پخته میشوند و غذای سالمی در اختیار شما قرار میگیرد. گرمای درون هواپز بوسیله المنت گرمایشی که درون محفظه اصلی دستگاه قرار دارد تامین میشود و گرمای ایجاد شده توسط این المنت به وسیله فن بیرون محفظه به گردش در می آید و غذای شما بصورت کاملا یکدست آماده میشود.

هواپز چه ویژگی هایی دارد

شما میتوانید در هواپز انواع مواد غذایی مختلف همچون گوشت و مرغ، ماهی و میگو، سبزیجات و سیفی جات مختلف و همچنین نان و کیک را طبخ کنید. هواپز برنامه های مختلف برای درست مواد غذایی متنوع دارد و کار آشپزی را برای شما چندین برابر آسان تر و دلپذیر تر خواهد کرد.

پختن غذا به روش هواپز و بخار پز نسبت به روش های سنتی سالم تر است و بدلیل مصرف کمتر روغن های خوراکی در این دستگاه ها ارزش مواد غذایی مختلف بیشتر حفظ میشود و به سلامتی شما آسیبی نخواهد رسید.

مزایا و معایب هواپز چیست

مهم ترین مزیت هواپز سرعت پخت بالای آن است و شما میتوانید در مدت زمان کوتاه مواد غذایی مختلف را درون هواپز قرار دهید و آشپزی سریعتری داشته باشید. همچنین به دلیل استفاده بسیار کم از روغن در هنگام پخت غذا با هواپز ارزش مواد غذایی مختلف بصورت کامل حفظ میشود و غذای سالم تری خواهید داشت. هواپز های مختلف برنامه های غذایی متنوع با امکان تنظیم دما را در اختیار شما قرار میدهند میتوانید غذاهای متنوعی را در کمترین مدت زمان ممکن در آن آماده کنید.

از جمله معایب غذاساز میتوان به قیمت نسبتا بالای این دستگاه اشاره کرد. با توجه به برند و مدل و امکانات دستگاه میتوان گفت هرچه دستگاه بروز تر باشد و برنامه های غذایی متنوع تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت. همچنین تمیز کردن هواپز ها بدلیل اینکه جزو لوازم برقی محسوب میشوند کمی سخت است و هنگام تمیز کردن باید مراقبت بیشتری از دستگاه بعمل بیاید.

هواپز برای چه افرادی مناسب است؟

برای تمامی افرادی که قصد دارند در مدت زمان کوتاهی مواد غذایی مختلف را آماده کنند هواپز میتواند یک وسیله کاربری باشد. غذا ساز به کمی روغن هنگام پخت و پز نیاز دارد که البته افرادی که قصد دارند بدون روغن غذا درست کنند شاید بهتر باشد برای خرید این دستگاه اقدام نکنند.

بخار پز چیست و چه ویژگی هایی دارد

بخار پز چیست؟

بخار پز هم مانند غذاساط یک وسیله برقی آشپزخانه است که برای درست کردن غذا در مدت زمان کوتاه تر به روشی متفاوت به کمک شما می آید. بخار پز به وسیله جریان پیدا کردن بخار آب به پخت مواد غذایی کمک میکند و نسبت به هواپز ارزش غذایی بیشتر حفظ میشود و غذای سالم تری به شما تحویل میدهد.

نحوه کارکرد و اجزای بخار پز همانند هواپز است و گرمای توسط یک المنت حرارتی درون محفظه دستگاه ایجاد میشود و بخار آب درون دستگاه پخش میشود و مواد غذایی مختلف را برای شما آماده میکند.

بخار پز چه ویژگی هایی دارد

شما میتوانید از بخار پز برای درست کردن و پختن مواد غذایی مختلف همچون گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات، نان، انواع دسر و غذاهای مختلف استفاده کنید. بخار پز هم همچون هواپز در مدت زمان کوتاهی مواد غذایی مختلف را برای شما آماده میکند و غذای سالم به شما تحویل میدهد.

مزایا و معایب بخار پز چیست

از جمله مزایای بخار پز میتوان به این اشاره کرد که غذا در بخار پز به روش بسیار سالمی پخته میشود و از هیچ نوع روغن خوراکی یا سرخ کردنی نیازی نیست استفاده کنید به همین دلیل برای افرادی که رژیم غذایی لاغری دارند بخار پز میتواند انتخاب مناسب تری باشد. همچنین ارزش مواد غذایی بصورت کامل درون این دستگاه حفظ میشود و به شما امکان پختن غذاهای بسیار زیادی را میدهد.

یکی از معایب بخار پز قیمت بالای آن است. قیمت بخار پز نسبت به هواپز بیشتر است و همانند هواپز روند تمیز کردن سختی دارد و باید برای تمیز کردن دستگاه توجه زیادی داشته باشید. همچنین بخار پز نسبت به هواپز غذا را در مدت زمان بیشتری آماده میکند اما طعم اصلی مواد غذایی در بخار پز بهتر حفظ میشود.

بخار پز برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که دوست دارند غذای سالم تری میل کنند و همچنین افرادی که رژیم غذایی لاغری دارند بهتر است از بخار پز استفاده کنند. بخار پز به هیچ گونه روغن خوراکی و سرغ کردنی برای طبخ غذا نیازی ندارد و تنها با بخار آب درون دستگاه و آب درون مواد غذایی، مواد غذایی را بصورت کامل برای شما میپزد.

هواپز بهتر است یا بخار پز؟ کدام را بخریم؟

همانطور که گفته شد بخار پز و هواپز هردو وسیله ای برای پخت و پز آسان مواد غذایی مختلف همچون گوشت، مرغ و سبزیجات مختلف هستند که تفاوت عمده این دو دستگاه در روش پخت مواد غذایی است. بخار پز از بخار آب برای پختن مواد غذایی استفاده میکند و نیازی به روغن ندارد اما مدت زمان آماده شدن غذا در این دستگاه بیشتر است.

در مقابل هواپز هم میتواند بدون روغن و هم با مقدار کمی روغن استفاده شود و علاوه بر پختن مواد غذایی میتواند قابلیت گریل کردن و سرخ کردن را هم به شما بدهد. اما افرادی که قصد دارند رژیم غذایی لاغری سالمی را ادامه بدهند بهتر است بین هواپز و بخار پز، دستگاه بخار پز را انتخاب کنند.

از آنجا که هواپز قیمت کمتری دارد، غذا را در مدت زمان کوتاه تری آماده میکند و امکان سرخ کردن و گریل کردن هم دارد ارزش خرید بالایی دارد. در حالی که بخار پز هم به دلیل اینکه غذای سالم تری به شما تحویل میدهد ارزش خرید بسیار بالایی خواهد داشت و باید با توجه به نیاز خود یکی از این دو دستگاه یا هردو را خریداری کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *