راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

شاید شما هم به فکر خرید دستگاه تصفیه هوا افتاده باشید و احتمالا بین مدل های مختلف و برند های مختلف گیج شده اید و نمیدانید چه برندی و چه مدل دستگاه تصفیه هوایی برای شما بهتر است. در این مطلب قصد داریم راهنمای کامل خرید دستگاه تصفیه هوا را به شما عزیزان توضیح دهیم. همچنین مهم ترین نکاتی که قبل از خرید تصفیه هوا باید به آن دقت کنید را به شما خواهیم گفت. پس تا انتهای مطلب “راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا” با ما همراه باشید.

قبل از خرید تصفیه هوا ابتدا باید به شما کارکرد کلی این دستگاه را توضیح دهیم تا بتوانید بیشتر با نحوه کار و نکات مهم این دستگاه آشنا بشوید.

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا

نحوه کارکرد کلی دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا، با استفاده از فیلتر های مخصوصی که دارند هوای محیط اطراف را مکش میکنند و پس از تصفیه کامل، هوای تمیز را در فضا پخش میکنند. فرآیند فیلتراسیون هوا چندین بار در ساعت تکرار می شود و به طور مداوم کیفیت هوای داخل خانه یا محیطی که دستگاه تصفیه هوا در آن قرار دارد را افزایش می دهد.

یک دستگاه تصفیه هوا HEPA بیش از ۹۹.۹۷٪ از تمام ذرات خطرناک هوا را از بین می برد، از جمله:

  • آلرژن ها از جمله شوره حیوانات خانگی، گرده و کنه
  • ذرات ریز سرطان زا
  • گرد و خاک
  • کپک ها
  • ویروس ها
  • باکتری ها

علاوه بر این، برخی از تصفیه کننده های هوا دارای یک فیلتر کربن اضافی هستند که می تواند گازها و بوهایی مانند:

  • فرمالدئید و سایر VOC های سرطان زا (VOC به برخی از مواد مواد شیمیایی میگویند)
  • دود سیگار
  • از بین بردن بوی دود سیگار و دود های مختلف

موثرترین دستگاه های تصفیه هوا بسیار ساده کار می کنند: یک فن و یک فیلتر HEPA. فن هوا را از فیلتر عبور می دهد، جایی که آلاینده ها و محرک های ناخواسته حذف می شوند. فیلترهای هپا استاندارد طلایی فیلتراسیون هستند. فیلترهای HEPA تقریباً تمام (۹۷/۹۹ درصد) آلاینده‌ها (آلرژن‌ها، PM2.5، باکتری‌ها، ویروس‌ها) موجود در هوا را در اولین عبور از تصفیه‌کننده فیلتر می‌کنند.

عوامل مهم در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوا

مهم ترین عامل هایی که قبل از انتخاب تصفیه کننده هوا باید یه آن توجه کنید را میتوان میزان حجم هوادهی، نوع فیلتراسیون و امکانات خاصی مانند یون سازی و داشتن لامپ های uv دانشت. در ادامه توضیحاتی درمورد این عوامل موثر به شما خواهیم داد.

حجم هوادهی دستگاه تصفیه هوا

حجم هوادهی یکی از عامل های مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا است. از این نظر که شما باید برای فضای که نیاز دارید در آن دستگاه را قرار دهید، دستگاهی با هوا دهی مناسب انتخاب و خریداری کنید. بعنوان مثال روی دستگاه نوشته شده است ۶۰۰ متر مکعب، این بدان معنی است که دستگاه توانایی تصفیه هوا برای یک اتاق یا فضای با متراژ تقریبا ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر مکعب را دارد. البته روی اکثر دستگاه ها نوشته شده است که برای چه مدل فضاهای قابلیت استفاده را دارند و همچنین میتوانید از فروشنده درباره آن سوال کنید.

نوع فیلتراسیون دستگاه تصفیه هوا

مهم ترین و اصلی ترین عاملی که باید به آن توجه کنید نوع فیلتراسیون دستگاه است. بهترین نوع فیلتراسیون استفاده شده در دستگاه های تصفیه هوا فیلتراسیون HEPA است که استاندارد جهانی دارد. اگر علاوه بر فیلتر های HEPA دستگاه شما یک فیلتر کربون هم داشته باشید تا ۹۹.۹۷% ذرات معلق و آلودگی های هوا را تصفیه خواهد کرد. حتما باید سعی کنید دستگاهی انتخاب کنید که از فیلتراسیون HEPA استفاده بکند.

راهنمای کامل خرید دستگاه تصفیه کننده هوا

دستگاه تصفیه هوا گران قیمت بخریم یا ارازن قیمت؟

خیر، یک تصفیه کننده هوای بسیار مؤثر از نظر دستگاهی و نوع کارکرد بسیار ساده و ارزان است، این درحالی است که بسیاری از شرکت های تصفیه هوا این حقیقت را پنهان می کنند تا بتوانند شما را متقاعد کنند که هزینه بسیار زیادی برای مدل های فانتزی تصفیه هوا که قابلیت ها و فناوری های مختلفی در آن استفاده شده است، بپردازید.

تمامی کارایی که یک دستگاه تصفیه هوا گران قیمت برای شما انجام میدهد را یک دستگاه ساده و ارزان تصفیه کننده هوا که از فیلتراسیون HEPA بهره میبرد، نیز انجام میدهد. پس نیازی نیست برای خرید دستگاه تصفیه کننده هوا هزینه هنگفت پرداخت کنید.

نکته مهم: هنگام خرید یک دستگاه تصفیه هوا، از دستگاه هایی که دارای افزودنی های اضافی مانند لامپ های UV و یونیزر هستند خودداری کنید. این موارد اضافی که به تصفیه کننده هوا اضافه میشوند نه تنها هزینه ها را افزایش می دهند بلکه می توانند برای سلامتی شما نیز خطرناک باشند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که یونیزه کننده ها در واقع آلاینده های خطرناک هوا مانند PM2.5 و فرمالدئید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

چه مدل دستگاه تصفیه هوا خریداری کنیم؟

برای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه هوا ابتدا باید محلی که میخواهید از آن استفاده کنید را مشخص کنید. اگر برای اتاق کار یا اتاق خواب میخواهید دستگاه تصفیه هوا خریداری کنید بهتر است مدل های کوچکتر رومیزی را انتخاب کنید. اگر قصد خرید تصفیه هوا برای کل منزل یا محل کار خود دارید بهتر است دستگاه های تصفیه هوای ایستاده بگیرید تا توان پوشش و تصفیه هوای مکان های بزرگ تر را داشته باشد. در ادامه متداول ترین مدل های دستگاه تصفیه هوا را به شما معرفی خواهیم کردم.

تصفیه هوا رومیزی

دستگاه های تصفیه هوای رومیزی ابعاد بسیار مناسب و کوچکی دارند و قابل حمل هستند. میتوانید در اتاق خود در محل کار، منزل و فضاهای کوچک از این مدل تصفیه کننده هوا استفاده و از هوای مطبوع لذت ببرید.

تصفیه هوای ایستاده

دستگاه های تصفیه کننده هوا ایستاده ابعاد بزرگترین نسبت به تصفیه کننده های رومیزی دارند و هوا را در ابعاد بزرگتری میتوانند تصفیه کنند. تصفیه کننده های هوا ایستاده بیشتر برای فضای اداری یا فضای منزل مورد استفاده قرار میگیرند.

نتیجه گیری

بدون شک در شهر های بزرگ و شهر های صنعتی که هوا به شدت آلوده است باید در فضای منزل خود، محل کار و حتی در ماشین خود از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید تا سلامتی شما در خطر نباشد. پیشنهاد ما به شما این است که دستگاهی ساده خریداری کنید که از فیلتراسیون HEPA بهره مند باشد. نیازی به خرید دستگاه هایی که قابلیت یون سازی یا uv دارند نیست و فقط پول خود را دور خواهید ریخت. دستگاه های تصفیه هوای ساده نیز همان کارکرد مشابه را خواهند داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *